لینک های دسترسی

Breaking News

مکرون: از شرکت‌های اروپایی در برابر تعزیرات امریکا، حراست می‌کنیم


رئیس جمهور فرانسه، روز پنجشنبه گفت که اروپا تلاش خواهد کرد تا از شرکت های آن اتحادیه که با ایران معاملات اقتصادی دارند، در برابر تعزیرات ایالات متحده، محافظت کند.

امانویل مکرون گفته است که هرگاه ایالات متحده پس از خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ بخواهد بار دیگر تعزیرات اقتصادی را بر تهران وضع کند، اتحادیه اروپا از آنعده شرکت های عضو این اتحادیه حراست خواهد کرد که با ایران تعامل اقتصادی دارند.

اما آقای مکرون تاکید کرد که شرکت های بزرگ مثل توتال که یک شرکت بزرگ چندین ملیتی است، باید خود در مورد معاملات تجارتی و سرمایه گذاری شان تصمیم بگیرند.

آقای مکرون افزود "شرکت های بین المللی که منافع شان در بسیاری از کشور ها دخیل است، باید خود با در نظر داشت منافع شان، انتخاب کنند و آنان باید از چنین آزادی برخوردار باشند" که آیا با ایران معاملات تجارتی و سرمایه گذاری داشته باشند یا خیر؟

آقای مکرون روز چهارشنبه در نشست رهبران اتحادیه اروپا گفت "شرکت متوسط که کمتر به سایر مارکیت های دسترسی دارند" مثل بازار در امریکا، آنان نیز مختار اند در مورد تعاملات اقتصادی شان بر اساس منافع شان تصمیم بگیرند.

کشور های عضو اتحادیه اروپا خواهان حفظ توافق هسته ای ایران اند، توافقی که تهران را در برابر تعزیرات بین المللی در امان نگه میدارد. در عین حال، وضع محدودیت بر غنی سازی یورانیم که بر اساس توافق هسته ای صورت گرفته است، از دید کشور های اروپایی به مثابۀ یک عامل عمدۀ امنیت بین المللی تلقی می شود.

اما مقامات اتحادیۀ اروپا می گویند که حراست و حمایت از شرکت های اتحادیه اروپا در برابر تعزیرات اقتصادی ایالات متحده، کار سهل نخواهد بود.

با وجود موقفگیری های جدی دول امضا کنندۀ توافق هسته ای ایران مبنی بر حفظ این توافق بین المللی، دونالد ترمپ، رئیس ایالات متحده حدود دو هفته قبل از این توافق خارج شدو آنرا "بدترین توافق" عنوان کرد.

به تعقیب وضع تعزیرات اقتصادی تازه واشنگتن علیه تهران، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که کشورش تسلیم فشار های امریکا نخواهد شد. رئیس جمهور روحانی روز چهار شنبه گفت که ایران در برابر "توطئه های امریکا" مقاومت خواهد کرد و تاکید کرد که حتی تهدید جنگ توسط امریکا نمی تواند ایران را مجبور به تسلیم شدن کند.

اما در عین حال، رئیس جمهور روحانی گفته است که کشورش به این توافق متعهد باقی خواهد ماند. چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان که همه دول امضا کنندۀ توافق هسته ای ایران اند، نیز به ایران اطمینان داده اند تا آن کشور را در برابر تعزیرات اقتصادی امریکا، حراست کنند.

XS
SM
MD
LG