لینک های دسترسی

Breaking News

پس از امریکا، فرانسه و بریتانیا نیز خواستار توقف برنامه راکتی ایران شدند


This photo released by the official website of the Iranian Defense Ministry on Sunday, Oct. 11, 2015, claims to show the launching of an Emad long-range ballistic surface-to-surface missile in an undisclosed location.

همزمان با موج جدیدی از واکنش مقام های ایالات متحده برای توقف برنامه میزایل‌های دوربرد ایران، وزارت خارجۀ فرانسه و همچنین بریتانیا روز دوشنبه در دو بیانیه جداگانه در مورد برنامه راکت‌های بالستیکی ایران ابراز نگرانی کردند.

دفتر بوریس جانسن وزیر خارجۀ بریتانیا با نشر بیانیه‌ای از تهران خواست تا از اقداماتی که می تواند منازعات در یمن را افزایش دهد، پرهیز کند.

وزارت خارجۀ فرانسه نیز در بیانیه خود تاکید کرده است که ارسال میزایل بالستیک و استفاده جمهوری اسلامی از آن خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد پیشتر اعلام کردند که راکت ها و تجهیزات نظامی ساخت ایران در نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از یمن شلیک شده است.

در بیانیه آقای جانسن آمده، اقدام ایران در ارسال راکت به یمن، خلاف قطعنامه شورای امنیت است و نگرانی‌های ما را درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران در یمن و کل منطقه تایید می کند.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه نیز به طور مشخص در مورد برنامه های راکت بالستیک ایران و اقدامات تهران در منطقه مانند حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن ابراز نگران شده است.

پیش از این، رئیس جمهوری ترمپ روز یک شنبه در تویتر، در حاشیه انتقاد از توافق هسته ای، نسبت به پرداخت پول در زمان حکومت رئیس جمهوری باراک اوباما به ایران انتقاد کرد.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که توافق هسته‌ای را اجرایی کرد، ایران از آزمایش راکت های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران می گوید این آزمایش ها جنبه دفاعی دارد. در مقابل، عربستان می گوید تکه هایی از راکت های بالستیک ساخت ایران در حمله حوثی های یمن به این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG