لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: برای دفاع از ایران، از کسی اجازه نمی گیریم


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز جمعه گفت که کشورش توانایی های میزایل های خود را تقویت خواهد بخشید و در این راستا از هیچ کشوری اجازه نخواهد گرفت.

آقای روحانی این موضوع را در یک رژۀ نظامی در تهران بیان کرد، جائیکه بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی ایران، یکی از میزایل های بالستیک تازه تولید شدۀ آن کشور موسوم به "خرم شهر" به نمایش گذاشته شد. میزایل خرم شهر قادر است فاصلۀ ۲۰۰۰ کیلومتری را طی کند و توانایی حمل چندین نوع کلاهک را دارد.

آقای روحانی در جریان رژۀ نظامی گفته است "ما توانایی قدرت نظامی خود را منحیث یک قوۀ بازدارنده، افزایش می دهیم و توانایی میزایل های خود را تقویت می بخشیم و به خاطر دفاع از کشور ما، در این راستا جستجوی اجازۀ کسی نیستیم."

اظهارات رئیس جمهور روحانی پس از آن بیان شد که سه شنبه گذشته، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در اجلاس عمومی ملل متحد گفت که ایران سیستم میزایل های خود را تقویت می کند و تهران را متهم به گسترش خشونت ها در یمن، سوریه و سایر کشور های شرق میانه کرد.

رئیس جمهور ترمپ همچنین توافق هسته ای ایران را با شش قدرت بزرگ جهان که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان می گردد، مورد انتقاد شدید قرار داد.

بر اساس توافق هسته ای ایران، تهران غنی سازی یورانیم خود را که از آن می تواند در ساخت سلاح هسته ای کار گرفت، متوقف کرد و در عوض تعزیرات بین المللی که بر ضد آن کشور وضع شده بود، لغو گردید.

آقای روحانی همچنین گفته است که "همه کشور های جهان در اجلاس عمومی ملل متحد سال جاری، از توافق هسته ای ایران، حمایت کردند، به استثنا ایالات متحده و رژیم صهیونستی."

گفتگو های مجدد در مورد توافق هسته ای

ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفته است که توافق هسته ای با ایران باید تغییر کند، در غیر آن امریکا در کنار این توافق باقی نخواهد ماند. اما ایران گفته است که در مورد این توافق، گفتگوی مجدد نخواهد کرد.

موقفگیری های ایالات متحده در مورد تجدید نظر توافق هسته ای موجب نگرانی برخی از متحدین امریکا شده است—به خصوص در زمانیکه برنامه های هسته ای و میزایل های بالستیک کوریای شمالی سبب نگرانی های گسترده شده است.

وینگ یی، وزیر خارجۀ چین، گفته است که تنش در شبه جزیرۀ کوریا موجب بر جسته شدن توافق هسته ای ایران شده است و چین به حمایت اش از توافق هسته ای ادامه خواهد داد.

در عین حال، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، روز پنجشنبه گفت که وضع تعزیرات یکجانبه از سوی ایالات متحده بالای ایران، "غیر قانونی" است و تلاش های جمعی بین المللی را در این راستا تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG