لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس کابل به معترضان: با رفتار‌های فراقانونی برخورد می‌کنیم


همزمان با آغاز تظاهرات هوادارن ستاد انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، پولیس کابل هشدار می‌دهد که نیروهای امنیتی با هرگونه رفتار "خلاف قانون معترضان" برخورد خواهد کرد.

معترضان صبح امروز (جمعه) از چندین استقامت اعتراض‌های شان را در شهر کابل آغاز کرده اند. شب گذشته اعضای رهبری تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی گفت که این تظاهرات به هدف "بازگرداندن کمیسیون انتخابات به مسیرهای قانونی‌اش" راه اندازی خواهد شد.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول دستۀ انتخاباتی عبدالله به خبرنگاران گفت که اگر ۳۰۰ هزار رای مورد منازعه از سوی کمیسیون باطل اعلام نشود، به تظاهرات شان ادامه خواهند داد.

فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل روز جمعه ۲۹ نومبر (۸ قوس) در مورد تدابیر امنیتی این تظاهرات گفت: "تمام تدابیر لازم امنیتی بخاطر تامین امنیت معترضان در شهر کابل گرفته شده و در مقابل هرگونه رفتار خلاف قانون، نیروهای امنیتی مطابق قانون برخورد خواهند کرد."

آقای فرامرز افزود که نیروهای امنیتی برخی از جاده‌های شهر کابل را به هدف تدابیر امنیتی به روی رفت و آمد مسدود کرده اند.

او از معترضان خواست تنها در محلاتی که توسط گارنیزیون کابل در نظر گرفته شده تجمع کنند.

گارنیزیون کابل شب گذشته با نشر اعلامیه‌ای از هواداران عبدالله عبدالله خواسته بود که به خاطر تامین امنیت آنان در "چمن حضوری" تجمع کنند.

اما عبداالله عبدالله در صفحه فیسبوک خود به هودارانش گفته است که در چهاراهی پشتونستان "فواره آب" که در نزدیکی ریاست جمهوری قرار دارد، تجمع کنند.

در همین حال، عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی از راه اندازی این تظاهرات انتقال کرده است.

آقای نور گفته است که نظامیان افغان حق دارند معترضان را در کابل "سرکوب" کنند.

او در دیدارش با شورای همبستگی قوم ترکمن گفت: "من مطمین هستم که قوای قهرمان ما این‌ها (معترضان) را وقت و موقع نمی‌دهند، چون آن طرف نیاز است که جبهات گرم و سنگرهای خط مقدم را حفظ کنند و این طرف این‌ها را در داخل مصروف بکند. طبعأ حق دارند که سرکوب‌ شان کنند."

تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی در مورد اظهارات آقای نور تا اکنون واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG