لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: پوتین آمادۀ صحبت با بایدن در مورد حقوق بشر در روسیه و امریکا است


وزیر خارجۀ روسیه گفته است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه آماده است در مورد موضوعات حقوق بشری با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده بحث کند.

رییس جمهور بایدن روز یکشنبه گفت: "تا دو هفتۀ دیگر با رییس جمهور پوتین در ژنیو دیدار می‌کنم، واضحاً می‌گویم که ما نظاره گر نخواهیم بود و به وی اجازه نخواهیم داد تا از حقوق بشر سواستفاده کند."

سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه روز دوشنبه ۳۱ می (دهم جوزا) به خبرنگاران گفت که روسیه از بحث در مورد هیچ موضوعی کم نخواهد آورد و به گفتۀ وی آقای پوتین در دیدار با رییس جمهور بایدن در مورد تظاهرات ششم جنوری هواداران دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا نیز صحبت خواهد کرد.

آقای لاوروف با اشاره به بازداشت معترضانی که در تظاهرات ششم جنوری بر مقر کانگرس ایالات متحده هجوم برده بودند، گفت: "البته که ما آمادۀ بحث در هر مورد استیم، به شمول مشکلاتی که در ایالات متحده وجود دارد...رویدادهای جالبی در آنجا [امریکا] به وقوع می‌پیوندد."

دیدار بایدن و پوتین در حالی صورت می‌گیرد که روابط ایالات متحده و روسیه از زمان جنگ سرد به اینسو به سردترین حد و بحرانی‌ترین حالت رسیده است.

در آستانۀ انتخابات پارلمانی در روسیه که قرار است ماه سپتمبر برگزار شود، مقام‌های روسی از قبل فشار را بر مخالفان سیاسی حکومت کنونی افزایش داده اند.

الکسی نوالنی، عمده‌ترین مخالف سیاسی رییس جمهور پوتین به اتهام فساد به زندان افگنده شده است؛ اتهاماتی که آقای نوالنی آن را ناشی از انگیزه های سیاسی دانسته و به شدت رد می‌کند.

افزون بر قضیۀ نوالنی، وضعیت در اوکراین و بلاروس نیز مایۀ ایجاد تنش در روابط ایالات متحده و روسیه شده است.

XS
SM
MD
LG