لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج می‌کند 


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید که گروه طالبان را از فهرست گروه‌های دهشت افگن خارج می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، رییس جمهور روسیه دیروز ۲۱ اکتوبر (۲۹ میزان) یک روز پس از گفتگو با مقامات حکومت طالبان گفت که روسیه به سوی خارج کردن گروه طالبان از فهرست سازمان‌های افراطگرا در حرکت است.

روسیه در سال ۲۰۰۳ گروه طالبان از شامل فهرست "سازمان‌های تروریستی" ساخت، اما پس از آنکه طالبان قدرت را در ماه اگست در دست گرفتند، مسکو چندین بار از این گروه میزبانی کرده است.

مسکو در اوایل هفتهٔ جاری ضمن اعلام کمک با گروه طالبان خواستار حمایت بین المللی از افغانستان شد.

در کنار روسیه، چین و ایران نیز توافق کرده اند تا برای تامین "ثبات منطقه" با طالبان کار کنند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که این سه کشور از رهبران طالبان خواسته اند تا پالیسی های "معتدل" را در افغانستان تطبیق کنند و به "حقوق اقلیت‌های قومی،‌ زنان و کودکان،‌ احترام قایل شوند.

روسیه همچنین از طالبان خواسته است تا در برابر تندروان داعش دست به کار شود،‌ تندروان که به گفته‌ای مقام‌های روسی برای "ایجاد بی‌ثباتی دایمی" در افغانستان تجمع کرده اند.

ولادمیر پوتین پیش از این گفته بود که صدها جنگجوی وفادار به گروه داعش در شمال افغانستان جمع شده و می‌خواهند در لباس مهاجرین وارد کشور‌های آسیای مرکزی شوروی سابق شوند.

طالبان گفته اند که تلاش‌های این گروه برای ریشه‌کن کردن جنگجویان گروه داعش در افغانستان جریان دارد.

با آنهم، رییس جمهور روسیه گفته است که برای به رسمیت شناختن طالبان عجله در کار نیست، اما اشاره کرد که باید بااین گروه تعامل صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG