لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر خارجۀ قطر پاسخ خواست‌های سعودی را به کویت سپرد


محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجۀ قطر روز دوشنبه به کویت سفر کرد و گفته می‌شود که پاسخ خواست‌های عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، مصر و بحرین را به امیر کویت سپرده است.

خبرگزاری دولتی کویت گزارش داده است که نامۀ دست نویس امیر قطر به شیخ صبا آل صباح امیر کویت تحویل داده شد، اما در مورد جزییات این نامه معلوماتی در دسترس نیست.

هرچهار کشور یاد شده به تاریخ ۲۲ جون فهرستی از ۱۳ خواست شان را به قطر پیشکش کرده و برای آن کشور ده روز مهلت دادند تا این خواست‌ها را برآورده سازد. این مهلت که نیمه شب گذشته منقضی می‌شد، بنا به درخواست امیر کویت برای ۴۸ ساعت دیگر تمدید شد.

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، مصر و بحرین به تاریخ پنجم جون با این ادعا که گویا قطر از دهشت افگنان حمایت کرده و با ایران رابطۀ نزدیک دارد، روابط دپلوماتیک خود را با آن کشور قطع کردند و حمل و نقل زمینی، بحری و هوایی خود را با آن کشور متوقف ساختند.

این کشورها صبح دوشنبه با نشر اعلامیۀ از قطر خواستند که پیش از پایان ضرب الاجل دو روزۀ جدید باید به خواسته های آنان پاسخ بگوید. قرار است وزیران خارجۀ سعودی، مصر، امارات و بحرین روز چهارشنبه در قاهره دیدار کرده و در مورد اقدامات بعدی صحبت کنند.

در همین حال، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و محمد بن زیاد آل نهیان امیر ابوظبی (پایتخت امارات متحدۀ عربی) صحبت کرده است.

قصر سفید گفته است که آقای ترمپ در این تماس‌های تیلیفونی ضمن ترغیب به اتحاد میان این کشورها، بر ضرورت توقف تمویل دهشت افگنان و مبارزه با اندیشۀ افراطگرایان تاکید کرده است.

خبرگزاری دولتی قطر گزارش داده است که امیر آن کشور در صحبت با رئیس جمهور ترمپ خواستار مبارزه با همه انواع تروریزم و افراطگرایی و منابع آن شده و وضعیت پیش آمده را فرصتی برای بازنگری ستراتیژی دو جانبه میان کشورهای دخیل در این قضیه عنوان کرده است.

قطر نیز مانند سعودی متحد نزدیک ایالات متحده بوده و میزبان یک پایگاه نظامی با ۱۰ هزار سرباز امریکایی است. این پایگاه امریکایی نقش کلیدی در جنگ به رهبری ایالات متحده بر ضد گروه داعش و نیز ماموریت نظامی امریکا در افغانستان بازی می‌کند.

در تازه ترین واکنش به اقدام چهار کشور عربی، خالد بن محمد آل عطیه وزیر دفاع قطر گفت "قطر کشور سادۀ نیست که کسی آن را ببلعد. ما آماده دفاع از کشور خود استیم. امید به مرحلۀ نرسیم که مداخلۀ نظامی صورت گیرد".

از سوی دیگر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز با رهبران قطر و بحرین صحبت کرده و آنان را به مفاهمه برای حل معضل پیش آمده ترغیب کرده است.

XS
SM
MD
LG