لینک های دسترسی

Breaking News

پیش از سفر امیر قطر به واشنگتن؛ وزیر خارجۀ قطر به تهران سفر کرد


رسانه‌های ایرانی و قطری گزارش داده اند که شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه و معاون صدر اعظم قطر برای دیدار با مقام‌های ایرانی وارد تهران شد.

سفر وزیر خارجۀ قطر به تهران درست چند روز پیش از سفر امیر قطر به واشنگتن دی سی و در حالی صورت می‌گیرد که ایران و قدرت‌های جهان سرگرم چانه‌زنی برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران اند.

امیر حسین عبداللهیان، وزیر خارجۀ ایران روز دوشنبه گذشته احتمال مذاکرات مستقیم میان ایران و ایالات متحده را نفی نکرد.

خبرگزاری دولتی ایران بدون هیچگونه اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران گزارش داده است که وزیران خارجۀ ایران و قطر "در باره مسایل دو جانبه، موضوعات و تحولات مهم منطقه‌ای از جمله افغانستان و یمن" بحث و تبادل نظر کردند.

ایرنا گزارش داده است که آقای عبداللهیان "با اشاره به سرعت تحولات منطقه‌ای و بین المللی بر لزوم رایزنی‌های نزدیک‌تر ایران و قطر و تلاش برای برقراری صلح و ثبات در یمن و افغانستان تاکید کرد".

خبرگزاری دولتی ایران گزارش داده است که وزیر خارجۀ قطر نیز ضمن ابراز نگرانی از تنش‌های جدید در منطقه گفته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و باید از ورای گفتگو حل شود. او با اشاره به وضعیت موجود گفته است: "این وضعیت به نفع هیچ یک از طرف‌ها نیست."

خبرگزاری ایسنای ایران گزارش داده است که معاون صدر اعظم و وزیر خارجۀ قطر در دیدار با سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران دعوت رسمی امیر قطر را به وی پیشکش کرده است تا در اجلاس سران کشورهای صادرکنندۀ گاز در قطر شرکت کند.

از سوی دیگر، قرار است شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به تاریخ ۳۱ جنوری به واشنگتن سفر کند و در کنار دیگر مسایل، در مورد احیای توافق هسته‌ای ایران نیز با مقام‌های امریکایی صحبت کند.

ایالات متحدۀ امریکا و ایران از ماه اپریل به اینسو هشت بار به گونۀ غیر مستقیم در مورد برنامۀ هسته‌ای تهران مذاکره کرده اند، هرچند این مذاکرات تا کنون نتایج ملموس و قابل ملاحظه نداشته است.

ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده به گونۀ یک جانبه از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میان تهران و قدرت‌های جهان بیرون شد و سپس تحریم‌های شدید اقتصادی را بر ایران نافذ کرد.

ایران نیز به تدریج تعهدات مندرج در توافقنامۀ هسته‌ای را زیر پا کرد و به غنی سازی یورانیم، به مقیاس بلندتر از آنچه که در توافق هسته‌ای محدود شده بود، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG