لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش ۶۰ درصدی صادرات برق اوزبیکستان به افغانستان


شرکت برق افغانستان می‌گوید که به دلیل مشکلات تخنیکی، اوزبیکستان صادرات برق به این کشور را ۶۰ درصد کاهش داده است.

این شرکت روز چهارشنبه ۱۲ جنوری (۲۲ جدی) گفت که این اقدام اوزبیکستان بدون هماهنگی با آنان صورت گرفته است. شرکت برشنا تاکید کرده است که مقام‌های اوزبیکستانی دلیل این کار را، "مشکلات تخنیکی" عنوان کرده اند.

شرکت برشنا افزوده که این مشکل در "ستیشن‌تیلی مرجان" در خاک اوزبیکستان به وجود آمده و تلاش‌های آن کشور برای رفع این معضل جریان دارد.

بر اساس معلومات شرکت برق افغانستان ممکن تا سه روز دیگر این مشکل حل شود. با کاهش برق وارداتی به افغانستان، سکتگی و پرچوی‌ها در این کشور بیشتر شده و مشکلات زیادی را به مردم به بار آورده است.

شرکت برق افغانستان می‌گوید که در حال حاضر، برق ۱۶ ولایت با سکتگی مواجه شده و نیز مشکل پرچوی‌ها در کابل و اکثر ولایات افزایش یافته است.

در جریان دو هفته گذشته این دومین بار است که اوزبیکستان صادرات برق به افغانستان را موقتاً به نصف کاهش می‌دهد.

افغانستان متکی به برق وارداتی از کشورها همسایۀ خود است و بر اساس آمار شرکت برق، افغانستان در حال حاضر، حدود ۱۶۰۰ میگاوات برق نیاز دارد که ۷۰ درصد آن را از اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد کرده و ۳۰ درصد دیگر از منابع داخلی تامین می‌شود.

در یک خبر دیگر، مقام‌های شرکت برشنا می‌گویند که کارمندان این ریاست توانسته اند که مشکل تخنیکی در سالنگ شمالی را حل کنند.

آنان گفته اند که پس از سه روز موفق شدند، تا قطع یک لین در مربوطات سالنگ شمالی را پیدا کرده و آن را دوباره وصل کنند. آنان افزوده اند که با وصل دوبارۀ این لین، برق وارداتی دوباره به کابل و ولایات همجوار آن وصل شده است.

باشندگان کابل از ادامه پرچوی‌های برق در این شهر انتقاد کرده و شرکت برق افغانستان را در این مورد به کوتاهی متهم می‌کنند.
آنان می‌گویند که قطع برق و پرچوی‌های دوامدار، مشکلات زیادی را برای مردم، به ویژه در فصل سرما به بار آورده است.

XS
SM
MD
LG