لینک های دسترسی

Breaking News

تیلرسن: برنامۀ هسته ای کوریای شمالی تهدید مستقیم به امریکا است


ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، حین سخنرانی در شورای امنیت ملل متحد در شهر نیویارک
ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، حین سخنرانی در شورای امنیت ملل متحد در شهر نیویارک

ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، روز جمعه گفت که رشد روز افزون سلاح های اتمی کوریای شمالی "تهدید مستقیم به ایالات متحده است" و واشنگتن با استفاده از همه اقدامات لازمی از خود، در برابر تهاجم دفاع خواهد کرد.

آقای تیلرسن این موضوع را در نشست شورای امنیت ملل متحد بیان داشت که در مورد خلع سلاح اتمی کوریای شمالی از سوی جاپان که عضو دوره یی غیر دایمی شورای امنیت است، برگزار شده بود.

وزیرخارجۀ ایالات متحده، خطاب به تهدید برنامۀ هسته ای کوریای شمالی گفت "در برابر چنین تهدید عمل نکردن برای هر ملتی غیر قابل قبول است."

آقای تیلرسن روز جمعه در شورای امنیت همچنین گفت که کشورش در مورد برنامه هسته ای کوریای شمالی موقف کاملاً واضح داشته و آن اینکه واشنگتن از هر گزینه در برابر تهدید پیونگ یانگ استفاده خواهد کرد.

اما این دیپلومات ارشد امریکا در کنار اینکه گزینۀ جنگ را رد نکرد گفت که واشنگتن در صدد جنگ با کوریای شمالی نبوده و نه هم خواهان جنگ با آن کشور می باشد.

وزیر خارجۀ امریکا بار بار تاکید کرد که کشورش به مذاکره حاضر است و از پیونگ یانگ خواست تا به میز مذاکره بر گردد، در غیر آن فشار ها بر آن کشور ادامه خواهد یافت.

آقای تیلرسن خاطر نشان کرد که فشار ها بر کوریای شمالی تا زمانی ادامه خواهد یافت که آن کشور خلع سلاح اتمی شود، اما در عین حال، واشنگتن تلاش می کند راه گفتگو با پیونگ یانگ را باز نگهدارد.

تارو کنو، وزیر خارجۀ جاپان که ریاست این نشست را بر عهده داشت، گفت که "راه حل صلح آمیز راه مطلوب است، اما کوریای شمالی به طور دوامدار آنرا رد کرده است."

وزیر خارجۀ جاپان همچنین از جامعۀ بین المللی خواست تا حد اکثر فشار را بر پیونگ یانگ وارد کنند تا آن کشور موقف خود را در قسمت برنامۀ هسته ای اش تغییر بدهد.

کوریای شمالی در سال ۲۰۱۷ مجموعاً ۲۳ میزایل بالستیک را در ۱۶ آزمایش جداگانه انجام داد، اقدامی که موجب انتقاد های شدید بین المللی به خصوص ایالات متحده، جاپان، کوریای جنوبی و کشور های اروپایی شده است.

در آخرین مورد، پیونگ یانگ به تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ میزایل بالستیک قاره پیما را آزمایش کرد که در تناسب با سایر میزایل های آزمایش شدۀ آن آن کشور، بلند تر پرواز کرد و توان طی کردن فاصلۀ بیشتر را داشت. کوریای شمالی گفته است که میزایل های بالستیک آن کشور قادر است "همه نقاط امریکا" را هدف دهد.

XS
SM
MD
LG