لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش کروناویروس در افغانستان؛ حکومت از فاجعه انسانی هشدار داد


وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرد که حد اقل بین سه تا چهار شبانه‌روز گذشته تعداد بیماران کووید۱۹ به شکل بی‌سابقه افزایش یافته و شفاخانه‌های اختصاصی در این بخش بستر خالی برای بیماران ندارند.

وحید مجروح، معین عرضۀ خدمات صحی این وزارت امروز پنجشنبه ۲۱ می (اول جوزا) به خبرنگاران گفت که برعلاوۀ بسترها، در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و عاجل شفاخانه‌های اختصاصی کروناویروس نیز جای خالی نمانده است.

او افزود: "این باعث شده که عاجل یکی – دو شفاخانه دیگر را امروز فعال کنیم. اگر روند بیروبار و بی‌اعتنایی مردم نسبت به قرنطین، بی‌احترامی مردم به خاطر مصوونیت خود و دیگران ادامه پیدا کند، مطمین باشید ... در جاده‌ها شاهد جنازه‌ها خواهیم بود، به زودی منتظر این فاجعه باید باشیم".

آمار وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که در یک شبانه‌روز گذشته، ۵۳۱ واقعه مثبت کووید۱۹ در سراسر این کشور تثبیت شده که با این حساب رقم مجموعی مبتلایان به ۸۶۷۶ رسید.

آقای مجروح گفت که بر اساس بررسی‌های این وزارت، آمار مرگ و میر ناشی از کروناویروس نیز سیر صعودی می‌پیماید، طوری که به شمول شش واقعه جدید در ۲۴ ساعت گذشته، قربانیان این بیماری به ۱۹۳ رسیده است.

معین وزارت صحت افغانستان افزود که با هشت تنی که به تازگی صحت‌یاب شده، در مجموع ۹۳۸ بیمار کووید۱۹ سلامتی شان را باز یافته اند.

فهرستی را که وزارت صحت عامۀ افغانستان از آمار واقعات نشر می‌کند، طی دو روز گذشته آمار قندهار و ولایت‌های هم‌جوار آن شامل این فهرست نیست.

مقام‌ها در قندهار به صدای امریکا گفته اند که به دلیل خراب‌بودن ماشین تشخیص، هیچ واقعه‌ای در این ولایت آزمایش و ثبت نشده است.

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون در ۱۸۷ کشور و قلمرو جهان به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا صبح پنجشنبه ۲۱ می (اول جوزا) مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۳۲۸ هزار نفر و مبتلایان آن به بیش از پنج میلیون نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG