لینک های دسترسی

Breaking News

ارزش دالر در برابر پول افغانی دوباره افزایش یافت


انجمن صرافان سرای شهزادۀ کابل می‌گوید که ارزش دالر در برابر افغانی بار دیگر افزایش یافته و در حال حاضر یک دالر امریکایی با ۹۴ افغانی تبادله می‌شود.

عبدالرحمن زیرک، سخنگوی انجمن صرافان سرای شهزاده روز سه‌شنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) به صدای امریکا گفت که تلاش‌ها برای جلوگیری از افزایش ارزش اسعار خارجی در برابر افغانی جریان دارد.

آقای زیرک افزود که در روزهای اخیر، یک دالر تا ۸۸ افغانی رسیده بود، اما در حال حاضر، ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی سیر صعودی به خود گرفته است. صرافان می‌گویند که نرخ دالر در برابر افغانی با گذشت هر ساعت در تغییر است.

در این حال برخی رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده اند که سرای شهزادۀ کابل، بزرگترین مرکز مبادلات پولی روز گذشته به دلیل نامعلوم مسدود شد. اتحادیۀ صرافان افغانستان تایید کرد که سرای شهزاده به دلیل برگزاری نشستی در این مرکز، به گونۀ موقت مسدود شده بود.

برخی منابع گفته اند که پس از آنکه ارزش دالر در برابر افغانی دوباره افزایش یافت، طالبان دروازۀ این مرکز را بسته کردند. طالبان تا کنون در این باره ابراز نظر نکرده اند.

آقای زیرک افزود که در حال حاضر، این مرکز مبادلات پولی به روی تمامی صرافان، دوکانداران و مراجعین باز است.

نرخ مواد اولیه

با آنکه پیش از این مقام‌ها از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی ارزش دالر در برابر افغانی خبر دادند، اما هنوز هم در نرخ مواد اولیه و نفت در این کشور تغییرات قابل ملاحظه‌ای نیامده است.

برخی از باشندگان کابل می‌گویند که هنوز هم قیمت مواد اولیه و دیگر کالاهای مصرفی در این شهر بالا است و بسیاری‌ها به دلیل فقر و بیکاری توان خرید آن را ندارند.

محمد سمیر، یکی از باشندگان شهر کابل به صدای امریکا گفت که با کاهش نرخ دالر در برابر افغانی در هفته‌های اخیر، در قیمت مواد اولیه و نفت کمتر کاهش به میان آمده است.

او افزود که مقام‌های طالبان به ویژه شاروالی کابل برای کاهش نرخ مواد اولیه و نفت اقدام جدی کرده و باید نرخ‌نامۀ جدید ترتیب و به در اختیار دوکانداران و تجار افغان قرار دهند.

این باشندۀ کابل تاکید کرد که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان بسیاری مردم شغل شان را از دست داده اند و ادامۀ این وضعیت، مردم را با مشکلات زیاد اقتصادی مواجه خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفته بود که با افزایش ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی، نرخ مواد خوراکی و دیگر مواد اولیه در بازارهای این کشور باید کاهش یابد.

این اتاق از تمامی تاجران و فروشندگان مواد اولیه و نفت خواسته بود که با در نظرداشت مشکلات اقتصادی مردم و کاهش نرخ دالر در برابر افغانی باید، قیمت‌ها را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG