لینک های دسترسی

Breaking News

یک چشم و یک دست سلمان رشدی از کار افتاده است


سلمان رشدی، نویسندۀ کتاب آیات شیطانی است
سلمان رشدی، نویسندۀ کتاب آیات شیطانی است

نمایندۀ سلمان رشدی گفته است که این نویسندۀ بریتانیایی در اثر حمله دو ماه پیش بر وی در نیویارک، از یک چشم نابینا شده و نیز یک دستش از کار افتاده است.

سلمان رشدی روز جمعه ۱۲ اگست ( ۲۱ اسد) در مراسمی در ایالت نیویارک با چاقو هدف حمله قرار گرفت. هادی مطر،‌ مظنون ۲۴ سالۀ مسلمان در ارتباط به این حمله بازداشت و به تلاش برای ارتکاب قتل متهم شده است.

پس از آنکه سلمان رشدی رمان آیات شیطانی را نشر کرد، آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران، فتوای قتل رشدی را صادر کرد و او از سال ۱۹۸۹ به اینسو زیر نظارت پولیس زندگی می‌کند.

اندرو ویلی، نمایندۀ سلمان رشدی در مصاحبه با روزنامۀ ال پیس اسپانیا گفته است: "او بینایی یک چشمش را از دست داده است...او سه زخم جدی در گردن داشت. یک دستش به خاطر قطع شدن اعصاب از کار افتاده است."

ویلی افزوده است که رشدی در آن حمله ۱۵ زخم دیگر نیز در ناحیۀ سینه و بدنش برداشته بود. او بدون ارایۀ جزییات در مورد اینکه آیا رشدی هنوز هم در شفاخانه است یا خیر، گفت که مهم این است که رشدی زنده مانده است.

حمله بر سلمان رشدی به گونۀ گسترده از سوی غرب محکوم شد اما شماری از کشورهای اسلامی مثل ایران و پاکستان این حمله را تمجید کردند.

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده یک روز پس از حمله بر سلمان رشدی با نشر بیانیه‌ای حمله بر این نویسندۀ بریتانیایی را محکوم و آن را "وحشیانه" عنوان کرد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در واکنش به حمله به سلمان رشدی گفت: "ادارات دولتی ایران به صورت اخص از چندین نسل به این سو، خشونت علیه رشدی را تحریک کرده اند. یک رسانۀ وابسته به دولت [ایران] به تازگی از سو قصد به جان وی [رشدی] ابراز خرسندی کرد. این نفرت انگیز است."

حکومت ایران، هرچند هرگونه دست داشتن در حمله بر سلمان رشدی را انکار کرده است، اما یکبار دیگر رشدی را به خاطر نوشتن رمان "آیات شیطانی" به اهانت به اسلام و "عبور از خطوط قرمز بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان" جهان متهم کرد.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG