لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن:‌ رشدی بیش از یک 'بزرگ ادبی' برای آزادی بیان و مذهب ایستادگی کرده است


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۴ اگست (۲۳ اسد) گفت که سلمان رشدی بیش از یک ''بزرگ ادبی" برای آزادی‌های جهانی از جمله آزادی بیان ایستادگی کرده است.

سه روز پس از حمله بر رشدی در نیویارک، وزیر خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حمله بر این نویسنده نشان می‌دهد که نیروهای خطرناکی از طرق مختلف از جمله از طریق گفتار نفرت انگیز و تحریک به خشونت تلاش می‌کنند تا این آزادی‌های جهانی را تضعیف کنند.

وزیر خارجهٔ امریکا افزود: "ادارات دولتی ایران به صورت اخص از چندین نسل به این سو، خشونت علیه رشدی را تحریک کرده اند. یک رسانهٔ وابسته به دولت [ایران] به تازگی از سو قصد به جان وی [رشدی] ابراز خرسندی کرد. این نفرت انگیز است."

بلینکن از کدام رسانهٔ مشخص وابسته به دولت ایران نام نبرد، اما کیهان، روزنامهٔ محافظه کار ایران، روز شنبه ۱۳ اگست (۲۲ اسد) از مردی ستایش کرد که سلمان رشدی، نویسندهٔ رمان "آیات شیطانی" را روز جمعه با ضرب چاقو به شدت زخمی کرد.

رییس روزنامهٔ کیهان که از سوی علی خامنه‌ای، رهبر ایران، تقرر یافته است، در واکنش به حمله بر رشدی گفته است: " آفرین بر آن مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمان رشدی مرتد و خبیث حمله کرده و بوسه بر دست او که با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است."

به استثنای روزنامهٔ اعتماد که مربوط اصلاح طلبان است، سایر رسانه‌های ایران سرخط مشابه داشتند و رشدی را "مرتد" خطاب کردند.

مقام‌های ایران تا حالا به صورت رسمی در مورد حمله بر این نویسندهٔ معروف تبصره نکرده اند، اما آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۸۹ میلادی، به اتهام ارتداد، فتوای کشتن رشدی را صادر کرد.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده همچنین گفته است که امریکا و شرکای آن با هر نوع ابزار مناسب که در دسترس دارند،‌ در مقابل این گونه تهدید‌ها ایستادگی خواهد کرد.

یک روز پیش از این،‌جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای حمله بر سلمان رشدی، نویسندهٔ هندی‌تبار بریتانیایی را محکوم کرد و آن را "وحشیانه" عنوان کرد.

حمله بر سلمان رشدی توسط نویسندگان و سیاستمداران سراسر جهان به عنوان تجاوز به آزادی بیان محکوم شده است.

سلمان رشدی، نویسندهٔ رمان "آیات شیطانی" روز جمعه ۱۲ اگست ( ۲۱ اسد) در مراسمی در ایالت نیویارک با چاقو هدف حمله قرار گرفت. قرار بود رشدی در مراسمی در انستیتیوت چاتاکوا (Chautauqua) سخنرانی کند که مهاجم به سمت او هجوم برده و او را با ضربات چاقو زخمی کرد.

هادی مطر،‌ مظنون ۲۴ ساله در ارتباط به این حمله توسط پولیس دستگیر و به "قصد قتل درجه دو" متهم شد. مطر که در ایالت کالیفورنیا تولد شده است، اخیراً به ایالت نیوجرسی نقل مکان کرده بود. علت و انگیزهٔ این حمله تا حال مشخص نشده است.

نتانیل بارون، وکیل منصوب شدۀ مطر از سوی محکمه روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که موکل‌اش در جلسهٔ محکمهٔ روز شنبه اعتراف به بی‌گناهی کرد.

در حملهٔ روز جمعه بر سلمان رشدی، جگر، دست‌ و یک چشم‌اش آسیب شدید دیده است. رشدی پس از این حمله به شفاخانه انتقال یافت و عملیات جراحی شد.

رشدی تا روز شنبه به کمک دستگاه تنفس مصنوعی، تنفس می کرد و قادر به صحبت کردن نبود، اما روز یکشنبه بدون دستگاه تنفسی، نه تنها قادر به تنفس شد، بلکه حالا می تواند صحبت نیز کند.

XS
SM
MD
LG