لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰۰۰ نظامی خود را در جنگ اوکراین تایید کرد


کارمندان اطفاییه هنگام بررسی یک اپارتمان رهایشی در کیف که در اثر حملهٔ راکتی روسیه آسیب دیده است،‌ اما روسیه هدف قرار دادن مناطق غیر نظامی را رد کرده است

وزارت دفاع روسیه روز چهار شنبه دوم مارچ (۱۱ حوت) برای نخستین بار تایید کرد که قوای آن کشور در جریان حملهٔ تهاجمی بر اوکراین متقبل تلفات شده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است که در جریان شش روز جنگ اوکراین، ۴۹۸ نظامی آن کشور کشته و ۱۵۹۷ نظامی دیگر روسی زخمی شده اند.

خبرگزاری انترفکس روسیه گزارش داده است که در این مدت بیش از "۲۷۸۰ سرباز و ملی گرایان اوکراینی" نیز کشته شده اند.

اما مقام‌های اوکراینی گفته اند که در جریان شش روز جنگ، بیش از ۷۰۰۰ سرباز روسی کشته شده اند و صد‌ها سرباز دیگر آن کشور اسیر شده اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ارقام تلفات که از سوی مقام‌های دو کشور ارایه شده است،‌ تا حال از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

در همین حال،‌ ملل متحد تایید کرده است که در جریان شش روز جنگ ۲۲۷ غیر نظامی اوکراینی تا نیمه شب اول مارچ کشته و ۵۲۵ غیر نظامی دیگر زخمی شده اند. بر اساس این گزارش، استفاده از تسلیحاتی که ساحات گسترده را متاثر می‌کند، دلیل عمدهٔ تلفات غیر نظامیان بوده است.

ملل متحد گفته است که شمار تلفات غیر نظامی ممکن به مراتب بیشتر باشد،‌ زیرا گزارش دهی در مورد تلفات با تاخیر مواجه بوده است.

پس از آنکه روسیه نتوانست به سرعت شهر‌های عمدهٔ اوکراین را تصرف کند، به گفتۀ مقام‌های ایالات متحده، نظامیان روسی در صدد محاصرهٔ شهر‌ها اند تا راه‌های اکمالاتی و فرار را مسدود کنند و سپس از چندین جهت بر شهر‌ها حمله کنند.

خبرگزاری رویترز از قول شاهدان گزارش داده است که قوای روسی مناطق غیر نظامی را نیز هدف حملات قرار داده است،‌ اما مسکو این ادعا را کرده است.

همزمان با تایید تلفات سربازان روسی در جنگ اوکراین، رویترز گزارش داده است که خارکوف،‌ دومین شهر بزرگ اوکراین، روز چهار شنبه هدف بمباران شدید قوای هوایی روسیه قرار گرفت.

حملهٔ نظامی روسیه که به تاریخ ۲۴ فبروری آغاز شد، همچنین موجب شده تا در شش روز گذشته بیش از ۸۷۰ هزار اوکراینی کشورش‌شان را ترک کنند.

حملهٔ روسیه بر اوکراین، نه تنها با واکنش تند اکثر کشور‌های جهان مواجه شده است، بلکه کشور‌های غربی تعزیرات شدید را بر روسیه وضع کرده اند.

در آخرین اقدام بین المللی بر ضد حملهٔ تهاجمی روسیه بر اوکراین،‌ نشست اضطراری مجمع عمومی ملل متحد روز چهار شنبه با ۱۴۱ رای مثبت به قطعنامهٔ ملل متحد رای داد و این حمله را محکوم کرد. قطعنامۀ ملل متحد جنبهٔ الزامی ندارد، اما یک اقدام نمادین است که روسیه را بیشتر در انزوا قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG