لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه گفت‌وگوهای تسلیحاتی با امریکا را برای مدتی نامعلومی به تاخیر انداخت


میزایل‌های بالستیک نوع RS-24 Yars ساخت روسیه در میدان سرخ مسکو (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

روسیه روز دوشنبه ۲۸ نومبر (هفتم قوس) اعلام کرد که گفت‌وگوها با ایالات متحده در مورد پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات را تا زمانی نامعلومی به تاخیر انداخته است.

با وجود اختلاف میان ایالات متحده و روسیه در مورد جنگ اوکراین، مقام‌های دو کشور توافق کرده بودند تا این گفت‌وگوها را در قاهره، پایتخت مصر، برگزار کنند.

نشست کمیتهٔ همآهنگی دو جانبه پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات قرار بود از تاریخ ۲۹ نومبر تا ششم دسمبر در قاهره برگزار شود،‌ اما حالا یک سخنگوی وزارت خارجهٔ روسیه به خبرگزاری تاس روسیه گفته است این گفتگو در تاریخ تعیین شده، برگزار نخواهد شد.

این سخنگوی وزارت خارجهٔ روسیه گفته است که "این رویداد به تاریخ بعد به تاخیر افتاده است" اما این مقام روسی جزییاتی در مورد تاریخ دقیق برگزاری آن ارایه نکرده است.

پیش از این وزارت خارجهٔ امریکا به تاریخ هشتم نومبر (۱۷ عقرب) گفته بود انتظار می‌رود که ایالات متحده و روسیه به زودی گفتگو‌ها برای از سر گرفتن احتمالی بازرسی تسلیحات هسته‌ای‌ شان را در چارچوب پیمان نیو استارت آغاز کنند.

پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات جدید (‌New START) یک پیمان عمدهٔ کاهش سلاح هسته‌ای میان ایالات متحده و روسیه است.

پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات جدید آخرین توافق دوجانبه در نوع خود بین دو قدرت هسته‌ای عمدهٔ جهان است، کشورهای که بیشترین تسلیحات هسته‌ای جهان را در اختیار دارند.

این پیمان در سال ۲۰۱۰ میلادی میان ایالات متحده و روسیه امضا شد، پیمانی که بر اساس آن، هر یک از این دو کشور باید موجودی زرادخانه هسته‌ای‌شان را به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند.

بر اساس این پیمان،‌ ایالات متحده و روسیه همچنین ملزم اند تا دستگاه‌های پرتاب و بمب‌افگن‌های سنگین خود را به ۸۰۰ کاهش دهند، رقمی که هنوز هم کافی است کرهٔ زمین را چندین بار از بین ببرد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در جنوری ۲۰۲۱ توافق کرد تا این پیمان برای پنج سال دیگر‌یعنی تا سال ۲۰۲۶ میلادی، تمدید شود.

بر اساس مفاد این پیمان،‌ مسکو و واشنگتن هر کدام اجازه دارند تا هر سال کمتر از ۲۰ بار از پایگاه‌ هسته‌ای یکدیگر بازرسی کنند.

در واکنش به این تصمیم روسیه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید، گفت که مسکو هیچ دلیلی برای تاخیر گفتگوها در قاهره ارایه نکرده است،‌ گفتگوهای که قرار بود پس از شیوع کروناویروس برای نخستین بار رو در رو صورت بگیرد.

کربی گفت: "ما یک پاسخ محکم واقعی از روس‌ها دریافت نکرده‌ایم که چرا آنان این موضوع را به تعویق انداختند. ما از طریق سفارت کار می‌کنيم تا مشخص شود که اینجا چه رخ داده است."

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG