لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: در مذاکرات با امریکا به هیچ نوع امتیاز توافق نمی‌کنیم 


روسیه می‌گوید که در مذاکرات با ایالات متحده پیرامون تنش‌ها روی اوکراین به هیچ نوع امتیاز توافق نخواهد کرد.

سرگی ریباکوف، معاون وزارت خارجهٔ روسیه گفت: "به هیچ گونه امتیاز توافق نخواهیم کرد. این کاملاً مستثنا است. ما از اشاراتی که در جریان چند روز گذشته از واشنگتن و همچنان بروکسل میاید، ناراضی استیم."

روسیه در تلاش کسب توافقات جدید امنیتی با غرب است، اما کشورهای غربی در مقابل استقرار نیروهای این کشور در مرز اوکراین، موقف قوی اتخاذ کرده اند.

روسیه پیشنهادات امنیتی خویش را عنوانی ناتو و ایالات متحده نشر کرده و خواهان مذاکرات فوری با واشنگتن شده بود.

در این پیشنهادات که روسیه گفته است برای امنیت این کشور حیاتی است، آمده است که ناتو باید اجازه ندهد که اوکراین عضو این سازمان شود و امریکا نباید در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق پایگاه نظامی ایجاد کند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا این تقاضاهای مسکو را رد کرده و تاکید کرده است که مذاکرات تا زمانی پیشرفت نخواهد داشت که میل تفنگ روسیه سر اوکراین را نشانه گرفته باشد.

آقای بلینکن گفته است: "ما آماده‌ایم به پرخاشگری بیشتر روسیه قویاً پاسخ بدهیم. اما حل دپلوماتیک هنوز هم تحقق پذیر و مرجح است، اگر روسیه آنرا برگزیند."

مذاکرات به سطح بلند، دپلوماسی یک هفته‌ای را آغاز می‌کند که در آن روسیه با ناتو و سازمان همکاری و امنیت در اروپا ملاقات خواهد کرد، در حالی که ایالات متحده تلاش دارد به متحدین اروپایی‌اش اطمینان دهد که آنان در حاشیه قرار نخواهند گرفت.

وندی شرمن، معاون وزارت خارجهٔ ایالات متحده در این مذاکرات از واشنگتن نمایندگی خواهد کرد، با آنهم او گفته است که اکثر پیشنهادات مسکو، موضوعات مناسب برای آغاز مذاکرات نیست.

قرار است معاونین وزارت‌های خارجهٔ امریکا و روسیه شام امروز نهم جنوری (۱۹ جدی) با هم ملاقات کاری داشته باشند.

روسیه در حدود ۱۰۰ هزار نیرو را در امتداد مرز اوکراین جابجا کرده است، اقدامی که مقامات امریکایی می‌گوید ممکن به حملهٔ روسیه بر اوکراین بیانجامد.

اما روسیه گفته است که هیچ طرحی برای حمله بر اوکراین را ندارد.

XS
SM
MD
LG