لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: ناتو باید در برابر اقدام روسیه در اوکراین موقف واحد داشته باشد


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، خواهان موقفگیری یکپارچهٔ ناتو در برابر روسیه شد
انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، خواهان موقفگیری یکپارچهٔ ناتو در برابر روسیه شد

انتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ امریکا،‌ روز دوشنبه سوم جنوری (۱۳ جدی) با متحدین شرقی ناتو در مورد استقرار نظامی روسیه در مرز اوکراین صحبت کرد و خواهان موقف‌ "واحد ناتو" شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای بلینکن روز دوشنبه با وزیران خارجهٔ نه کشور اروپای شرقی در این مورد صحبت تلیفونی داشت.

در این اعلامیه آمده است که ایالات متحده در مشوره و هماهنگی نزدیک با همه متحدین و شرکای خود تلاش می‌کند تا تنش با روسیه کاهش یابد.

به گفتهٔ سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا،‌ آقای بلینکن همچنین خواهان "یک موقف متحد، آماده و قاطع ناتو برای دفاع جمعی از متحدان (این پیمان) شد."

علاوه بر آن، این دپلومات ارشد امریکایی "بر تعهد تزلزل ناپذیر ایالات متحده" به مادهٔ پنجم ناتو اصرار کرد که بر دفاع مشترک هر یک از اعضای این ایتلاف نظامی تاکید می‌کند؛ ایتلافی که پس از پایان جنگ جهانی دوم، شکل گرفت.

اوکراین عضو ناتو نیست،‌ اما برای بیش از یک دهه است که می‌خواهد با این پیمان نظامی بپیوندد؛ تلاشی که موجب خشم روسیه شده است.

روسیه از ناتو خواسته است تا اوکراین را به عضویت پیمان اتلانتیک شمالی نپذیرد و قوای خود را در اروپای مرکزی و شرقی کاهش بدهد.

پیش از این، جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز یکشنبه دوم جنوری در یک تماس تلیفونی با ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین گفت که اگر روسیه دست به اقدام تهاجمی علیه کیف بزند، ایالات متحده و متحدین‌اش "قاطعانه پاسخ" خواهند داد.

رهبران غربی، به ویژه ایالات متحده همواره هشدار داده اند که اگر روسیه دست به حملهٔ تهاجمی علیه اوکراین بزند، تعزیزات شدید علیه مسکو وضع خواهد کرد.

کرملین هفتهٔ گذشته گفت که آقای پوتین نیز در جریان تماس تلیفونی‌اش به رییس جمهور بایدن هشدار داد که وضع تعزیرات غرب بر مسکو، موجب قطع روابط کامل میان ایالات متحده و روسیه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG