لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: طالبان تضعیف شده و منابع شان کاهش یافته است


وزارت خارجهٔ روسیه گفته است که حملات گروه طالبان در افغانستان "به تدریج در حال تضیف شدن" است و این گروه فاقد منابع برای تصرف شهرهای بزرگ می‌باشد.

خبرگزاری انترفاکس به نقل از الکساندر ویکنتوف، معاون مطبوعات و اطلاعات وزارت خارجهٔ روسیه روز پنجشنبه پنجم آگست (۱۴ اسد) نوشته است:"طالبان منابع لازم برای تصرف و حفظ شهرهای بزرگ از جمله کابل، پایتخت را ندارند. حملات آنها به تدریج در حال تضعیف شدن است."

آقای ویکنتوف به بازپس گیری برخی از ولسوالی‌هایی که ماه گذشته توسط طالبان تصرف شده بودند، اشاره کرده اما افزوده که فعالیت‌های این گروه در نزدیک مراکز ولایات نیز قابل توجه بوده است.

معاون وزارت خارجهٔ روسیه افزوده است که روسیه به فشارهای خود برای تقویت مذاکرات صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

دستاوردهای سریع طالبان در مناطق روستایی افغانستان در چند ماه گذشته بسیاری، به ویژه دولت افغانستان را غافلگیر کرده است.

پس از آغاز روند خروج قوای خارجی از افغانستان، حملات طالبان شدت یافته است و این گروه بر اساس تخمین نظامیان ارشد امریکایی کنترول مراکز نصف ولسوالی‌های افغانستان را در دست داشته و هم اکنون مراکز سه ولایت عمده –قندهار، هرات و هلمند- را محاصره کرده است.

سه فرمانده طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که در واکنش به افزایش حملات هوایی امریکا آنان استراتیژی خود را از هدف قرار دادن ولسوالی‌ها به حمله به شهرها تغییر داده اند.

اجمل عمر شینواری، سخنگوی قوای مسلح افغانستان می‌گوید که در هفتهٔ جاری حالت اضطراری در لشکرگاه اعلام شد و نیروهای تقویتی و حمایت هوایی برای نیروهای مستقر در هلمند فراهم شده است.

او به خبرگزاری رویترز گفت: "نیروهای ویژه به منطقه اعزام شده اند. آنها روحیه خوبی دارند."

در همین حال مقامات افغان می‌گویند که نظامیان افغان عملیات تهاجمی و پاکسازی را در لشکرگاه هلمند آغاز کرده اند و درگیری در هرات همچنان ادامه دارد.

عبدالقدیر بهادرزی، سخنگوی قول اردوی ۲۱۵ میوند به صدای امریکا گفت که عملیات تهاجمی نظامیان افغان، صبح امروز پنجشنبه پنجم اگست (۱۴ اسد) آغاز شد و تا تصفیۀ کامل شهر از وجود طالبان، ادامه خواهد یافت.

این عملیات در قلعۀ کهنه از بخش‌های جنوبی لشکرگاه، جایی که زندان مرکزی هلمند و تاسیسات دولتی موقعیت دارد، آغاز شده است. این ساحه از یک هفته به این طرف خط مقدم جنگ میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان بوده است.

XS
SM
MD
LG