لینک های دسترسی

Breaking News

کابلوف: هلیکوپترها تندروان داعش را به افغانستان انتقال می دهند


نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان ادعا کرده است که گویا هلیکوپتر های "بدون نشان وعلامت" تندروان گروه داعش را که "با تجهیزات نظامی غربی مجهز اند" به افغانستان انتقال می دهد.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان، همچنان گفته است که در حدود ۱۰ هزار تندرو گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان حضور دارند و شمار آنان در این کشور جنگ زده رو به افزایش است.

رسانه های روسی به نقل از ضمیر کابلوف نوشته اند که شکست داعش در عراق و سوریه موجب شده تا تندروان این گروه به افغانستان سرازیر شوند.

نمایندۀ خاص روسیه برای افغانستان همچنین ادعا کرد که اوضاع در ولایات جوزجان و سرپل به صورت خاص نگران کننده است، زیرا مردم محل جنگجویان الجزایری و فرانسوی را در میان تندوران داعش مشاهده کرده اند.

اظهارات آقای کابلوف در حالی بیان شده است که مسکو از حضور تندروان داعش در افغانستان نگرانی دارد—به خصوص حضور تندروان داعش در ولایات شمالی افغانستان که هم سرحد تاجکستان است.

آقای کابلوف همچنان گفته است که مسکو مکرراً این موضوع را با سازمان ملل متحد و ناتو مطرح کرده است، اما تا حال "پاسخ واضح" دریافت نکرده است.

آقای کابلوف گفت "به صورت معمول از شرکای ناتو که فضای هوایی افغانستان را در کنترول دارند، در مورد پرسیده ایم، اما تا حال پاسخ معقول دریافت نکرده ایم."

این مقام روسی همچنین گفت که گروه های دهشت افگن مانند داعش تلاش دارند تا مناطق جنوبی روسیه و شرکای آسیای میانۀ مسکو را تحت تاثیر قرار بدهند.

اما در عین حال، ماموریت حمایت قاطع مستقر در افغانستان که اکثر قوای آن متشکل ازنیرو های امریکایی است، مسکو را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده اند. روسیه ادعای مقامات امریکایی را رد کرده، اما تایید کرده است که با گروه طالبان در تماس است--آنهم به خاطر جنگ در برابر داعش.

در همین حال، مقامات افغان نگرانی حضور گستردۀ داعش در آن کشور را تا اندازۀ رد می کنند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اوایل هفتۀ گذشته به خبرنگاران گفت که نیروهای افغان طی عملیات های نظامی که از حمایت قوای هوایی ایالات متحده برخوردار است، در نه ماه گذشته ۱۶۰۰ تندرو داعش را که شامل فرمانداهان آن گروه می شود، کشته است.

تندروان داعش برای اولین بار در اوایل ۲۰۱۵ فعالیت های خود؟؟عملیات خود را در شرق افغانستان آغاز کردند و به گفتۀ نظامیان ایالات متحده، در یک زمان، شمار تندروان این گروه در افغانستان به ۳۰۰۰ تخمین شده بود.

مقامات حکومت افغانستان تا حال در مورد ادعای روسیه مبنی بر اینکه گویا هلیکوپتر های "بدون نشان و علامت" تندروان گروه داعش را که "با تجهیزات نظامی غربی مجهز اند" به افغانستان انتقال می دهد" چیزی بیان نکرده اند.

XS
SM
MD
LG