لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: در پی حمایت از طالبان نیستیم


یک دپلومات سفارت روسیه در کابل گفته است که برقراری تماس‌ها میان روسیه و نمایندگان طالبان، تنها با هدف تسهیل مذاکرات صلح میان این گروه و جانب افغانستان صورت می‌گیرد.

البرت خوزف، معاون سفارت روسیه در کابل به روز پنجشنبه (اول قوس) در نشستی که برای بررسی نتایج کنفرانس مسکو برگزار شده بود، گفت که روسیه هیچ نوع حمایتی از گروه طالبان نمی‌کند.

آقای خوزف گفت: «هیچ گونه حمایتی از جانب روسیه برای طالبان وجود ندارد. تماس‌هایی که برقرار شده، صرفا به دلیل حمایت از روند مصالحه در افغانستان است.»

نشست مسکو، به تاریخ نهم ماه نوامبر، نمایندگان گروه طالبان، اعضای شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان دوازده کشور را دور یک میز جمع کرد تا راه‌های عملی مصالحه در افغانستان بررسی شود. در این نشست، دولت افغانستان هیچ نماینده رسمی اعزام نکرد.

در جلسه بررسی نتایج این نشست که به ابتکار مرکز مطالعات ستراتیژیک افغانستان برگزار شده بود، نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند.

عطا الرحمان سلیم، یکی از معاونان شورای عالی صلح گفت که روسیه از فرصتی که در نشست مسکو برای کمک به مصالحه در افغانستان بوجود آمده بود، نتوانست استفاده لازم انجام دهد.

آقای سلیم گفت که به جای آن، نشست مسکو تبدیل به بلندگوی تبلیغاتی برای طالبان شد.

او گفت: «از فرصت بوجود آمده استفاده درست صورت نگرفت. من شخصا به این باور استم که اگر چنین نشستی دوباره برگزار شود، برای شورای عالی صلح مناسب نخواهد بود تا در آن شرکت کند، به این دلیل که در این نشست، برای طالبان فرصت زیادی برای کمپاین داده شد.»

دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که هر نوع مذاکرات صلح با گروه طالبان، باید به ابتکار و مدیریت رسمی این کشور انجام شود.

ولی گروه طالبان گفته که حاضر نیست با دولت تحت حمایت امریکا در افغانستان مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG