لینک های دسترسی

Breaking News

رویارویی امریکا و روسیه در نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد اوکراین


قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز نشستی را در مورد اوکراین برگزار کند و از سوی دیگر وزیران خارجۀ امریکا و روسیه قرار است فردا اول فبروری (۱۲ دلو) گفتگو‌های تازه پیرامون تنش‌های در مورد اوکراین را آغاز کنند.

مسکو در حالی از صحبت‌ تلیفونی میان انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا و سرگی لاوروف،‌ وزیر خارجهٔ روسیه خبر داده است که واشنگتن تعهد کرده است که، اگر روسیه بر اوکراین حمله کند، در همکاری با متحدین غربی‌اش بر این کشور تعزیرات وضع خواهد کرد.

با وجود هراس غرب از حملهٔ احتمالی مسکو بر اوکراین، روسیه همواره گفته است که طرح حمله بر این همسایه‌اش را ندارد.

ایالات متحده گفته است که آماده است در مقابل هر نوع معلومات نادرستی که مسکو در نشست شورای امنیت ملل متحد ارایه می‌کند، بایستد.

روسیه تلاش خواهد کرد جلو نشست این شورا را که ایالات متحده آنرا تقاضا کرده است بگیرد، اما نمایندهٔ امریکا در ملل متحد می‌گوید که اعضای شورای امنیت در این خصوص متحد اند و روسیه باید در مورد اقداماتش وضاحت بدهد.

ایالات متحده و بریتانیا روز گذشته در مورد طرح‌های شان برای وضع تعزیرات جدید اقتصادی بر روسیه در حالی خبر دادند که واشنگتن و متحدین غربی‌اش تلاش دارند از حملهٔ روسیه بر اوکراین جلوگیری کنند.

تعهد بریتانیا با ناتو

بریتانیا گفته است که در صورت نیاز به ناتو سربازان، تسلیحات، کشتی‌ها و طیاره‌های جنگی خواهد فرستاد.

بر علاوه، لیز تراس، وزیر خارجهٔ بریتانیا دیروز گفت که لندن قانون جدید تعزیرات را رونمایی خواهد کرد تا دامنهٔ تعزیرات این کشور را بر تمامی شرکت‌های نزدیک با کرملین و "رژیم روسیه" پهن سازد.

بریتانیا هدف این تعزیرات را جلوگیری از تهاجم روسیه بر اوکراین بیان کرده است.

کرملین امروز این طرح بریتانیا برای هدف قرار دادن شرکت‌های روسی را تقبیح کرد و تعهد کرد که در صورت نیاز دست به اقدام مشابه خواهد زد.

روسیه در حدود ۱۰۰ هزار نیروی خویش را در امتداد مرز اوکراین جابجا کرده است؛ اقدامی که غرب گمان می‌کند بخشی از طرح اقدام نظامی علیه اوکراین است.

XS
SM
MD
LG