لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه به امریکا: کشتی‌های جنگی‌خود را از کریمیه دور نگهدارید 


روسیه به ایالات متحده امریکا نسبت به اعزام کشتی‌های جنگی به بحیرهٔ سیاه هشدار داده و گفته که بهتر است این کشتی‌ها "برای سلامت خودشان" به شبه‌جزیرهٔ کریمیه نزدیک نشوند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیرهٔ کریمیه را از اوکراین تصاحب کرد و به گفته مقامات اوکراینی، درگیری با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه از آن زمان تا حالا، حدود ۱۴ هزار کشته برجا گذاشته است.

در حالی که تنش‌ها در مناطق مرزی روسیه و اوکراین شدت گرفته و روسیه نیروهای نظامی بیشتری را در این منطقه مستقر کرده، قرار است دو کشتی‌ جنگی ایالات متحده امریکا همین هفته به بحیرهٔ سیاه برسند.

رسانه‌های روسیه به نقل از سرگی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه گزارش کرده اند که بهتر است این کشتی‌ها فاصلهٔ خود را حفظ کنند.

آقای ریابکوف گفته است: "کشتی‌های امریکایی قطعاً هیچ کاری در نزدیک آب‌های ما ندارند. این عمل فقط یک رفتار تحریک‌کننده است... می‌خواهند توان و حوصلهٔ‌ ما را آزمایش کنند. اما کامیاب نخواهند شد."

معاون وزارت خارجه روسیه افزوده: "ما به ایالات متحده هشدار می‌دهیم که بهتر است از کریمیه و سواحل بحیرهٔ سیاه دوری کنند. این برای سلامت خودشان است."

وزارت دفاع امریکا در مورد اعزام کشتی‌های خود به بحیرهٔ سیاه جزییاتی ارایه نکرده و فقط گفته که اردوی امریکا معمولاً کشتی‌های خود را گاه‌گاهی به منطقه اعزام می‌کند.

در همین حال، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو)، از روسیه خواسته است که سربازان خود را از مرزهای اوکراین عقب بکشد.

این تقاضا در آستانهٔ برگزاری یک نشست اضطراری وزرای دفاع و خارجهٔ کشورهای عضو ناتو مطرح شده است.

روز گذشته، وزیر خارجه اوکراین هم به هدف دیدار با منشی عمومی ناتو، رهسپار بروکسل شد.

علاوه بر این، انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا نیز راهی بروکسل شده و با آقای ستولتنبرگ صحبت کرده است.

آقای بلینکن در تویتر خود نوشت: "ما توافق کردیم که روسیه باید به حضور نظامی خطرناک خود و پرخاشگری در امتداد مرزهای اوکراین پایان دهد."

XS
SM
MD
LG