لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن نسبت به 'رفتار پرخاشگرانهٔ' روسیه در اوکراین هشدار داد


انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هشدار داده است که هر گونه "رفتار پرخاشگرانهٔ" روسیه در برابر اوکراین، "پیامدهای" خود را خواهد داشت.

این هشدار در حالی داده می‌شود که روسیه اخیراً حضور نظامی خود را در مناطق مرزی با اوکراین افزایش داده است.

آقای بلینکن در گفتگویی با شبکهٔ خبری ان‌بی‌سی گفت: "باید بگویم که نسبت به رفتارهای روسیه در مرزهای اوکراین، واقعا نگران استم. به همین دلیل است که با متحدان خود در اروپا تماس‌ نزدیک داریم و در هماهنگی نزدیک قرار داریم. در این نگرانی، همه شریکیم."

آقای بلینکن افزود: "پیام رییس جمهور بایدن در این زمینه بسیار واضح بوده است. اگر کدام بی‌دقتی و یا برخورد پرخاشگرانه از روسیه سر بزند، هزینه‌ها و پیامدهای خود را خواهد داشت."

در هفته‌های اخیر، درگیری میان اردوی اوکراین و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در مناطق شرقی اوکراین شدت گرفته و افزایش حضور نیروهای روسی در امتداد این مرزها نگرانی تشدید جنگ را تقویت کرده است.

کرملین می‌گوید که قصد جنگ با اوکراین ندارد، اما نمی‌تواند نسبت به سرنوشت روسی‌زبانان در منطقه "بی‌تفاوت بماند."

قصر سفید گفته است که تعداد سربازان روسی که در امتداد مرزهای اوکراین مستقر شده اند، بیشتر از هر زمان دیگر پس از سال ۲۰۱۴ است؛ زمانی که جنگ میان اوکراین و جدایی‌طلبان آغاز شد.

'اشتباه جدی'

در یک خبر دیگر، وزیر خارجه امریکا هم‌چنین نسبت به رفتارهای چین هشدار داده و گفته است که این کشور نباید در پی برهم زدن وضع موجود در تایوان باشد.

آقای بلینکن به شبکهٔ خبری ان‌بی‌سی گفت: " آنچه که شاهدش بوده ایم و آنچه که براستی مایهٔ نگرانی است، افزایش رفتارهای پرخاشگرانهٔ دولت چین در رابطه به تایوان است."

او گفت که امریکا نسبت به ثبات تایوان و توانایی تایوان برای دفاع از خود، متعهد است.

با این حال، آقای بلینکن مشخص نکرد که آیا ادامهٔ رفتار چین در برابر تایوان، می‌تواند با اقدامات نظامی امریکا روبرو شود یا نه؛ ولی افزود: "تمام آنچه که می‌توانم بگویم این است که هر کسی که در پی تغییر وضع موجود از راه زور باشد، مرتکب یک اشتباه جدی شده است."

امریکا اخیراً نسبت به افزایش حضور نظامی چین در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG