لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: رهبران پاکستانی از پیشرفت طالبان خوشحال شده اند 


امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور افغانستان می‌گوید که با برخی از پیشرفت‌های طالبان، در اظهارات رهبران، به ویژه عناصر ایالتی و دولتی پاکستانی "خوشحالی و هیجان" دیده می‌شود.

آقای صالح در یک پیام تویتر نوشته است که رهبران پاکستانی یک بار دیگر "تنش‌ را با جنگ و یک گروه را با یک ملت" به اشتباه می‌گیرند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه ۱۱ جولای (۲۰ سرطان) در یک پیام دیگر تویتر نگاشته است که مدارس طالبان در پاکستان اجساد جنگجویان طالبان را دریافت کرده اند.

آقای صالح گزارش شبکهٔ تلویزیون جیو نیوز پاکستان را در تویتر خود شریک کرده است که در آن از گروهی از افراد در حالی دیده می‌شوند که پرچم‌های طالبان را حمل کرده و شعار‌هایی به طرفداری از این گروه سر می‌دهند. در این گزارش گفته شده است که این افراد در مراسم جنازه اشتراک داشتند.

در گزارش جیونیوز همچنان از مقامات پولیس پشاور نقل شده که گفته اند، پس از انجام تحقیقات در این مورد اقدام صورت خواهد گرفت.

امرالله صالح نگاشته است: "شورای پشاور طالب‌ها در این اواخر درد بیشتری را حس کرده و در جاده‌ها به صدای بلند فریاد سر می‌دهد. اسلام آباد هنوز هم این موضوع را رد می‌کند که این کشور [پاکستان] در عقب کشتار عام افغان‌ها قرار دارد."

معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان، مقامات پاکستانی را به "دروغگویی و انکار" متهم کرده است.

این در حالی است که سفیر پاکستان در کابل دیروز هشدار داد که اعزام ملیشه‌ها به جنگ طالبان وضعیت در افغانستان را بدتر خواهد ساخت. او از جامعهٔ بین المللی خواست تا برای تقویت نیروهای امنیتی افغان با دولت این کشور کمک کنند.

منصور احمد خان دیروز دهم جولای (۱۹ سرطان) به خبرگزاری فرانس پرس گفت که اگر تقابل کنونی به جنگ میان "ملیشه‌ها" و طالبان مبدل شود، وضعیت خطرناک خواهد شد: "از همین رو، مهم است تا ظرفیت حکومت افغانستان برای دفاع در مقابل این حملات و چالش‌های امنیتی،‌ تقویت گردد."

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به این اظهارات سفیر پاکستان گفت، افرادی که به دفاع از نیروهای امنیتی افغان بسیج شده اند، ملیشه نیستند بلکه مردم عام اند که نفس مبارزهٔ شان برقراری صلح، آرامش و دفاع از افغانستان است.

فواد امان، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که "اگر پاکستان نگران اوضاع امنیتی افغانستان است باید دست از حمایت طالبان در افغانستان بردارد و نگذارد که رهبران طالبان با استفاده از خاک این کشور حملات شان بر افغانستان را طرح و پلان کنند و مردم افغانستان را به خاک و خون بکشانند."

در این حال، کرس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در کابل در یک تویت نوشته است که گروه طالبان "جنگجویان نیابتی خارجی اند که برای اردوی پاکستان می‌جنگند".

آقای لکساندر نوشته است که طالبان همه روزه از منشور ملل متحد، منشور جهانی حقوق بشر و فیصلهٔ های دو دههٔ اخیر شورای امنیت ملل متحد و نشست‌ها و کنفرانس‌ها و ابلاغیه‌ها تخطی می‌ورزند.

او نگاشته است که چه مدت زمان دیگر را در بر خواهد گرفت تا ایالات متحده و متحدین‌اش وارد اقدام شوند.

حکومت پاکستان همواره اتهامات هرگونه حمایت از گروه طالبان را رد کرده است.

با آنهم، اخیراً شیخ رشید احمد، وزیر داخلۀ پاکستان در مصاحبۀ با تلویزیون جیونیوز این کشور گفته است که اکثر خانواده‌های رهبران طالبان در شهرهای پاکستان زندگی می‌کنند.

آقای احمد افزوده که اجساد طالبان در خاک این کشور دفن می‌شوند و مجروحین آنان نیز به پاکستان منتقل شده و در آنجا درمان می‌شوند.

XS
SM
MD
LG