لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: در برابر طالبان 'تروریست' استوار می‌ایستیم


امرالله صالح، معاون نخست ریییس جمهور افغانستان می‌گوید که حکومت این کشور تصمیم گرفته است که برای تقویت قوای مسلح و مقاومت ملی، از تمامی امکانات استفاده کند.

آقای صالح در یک تویت نوشته است که در نشست امروزی شورای امنیت ملی به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تصمیم اتخاذ شده که در برابر "طالبان تروریست استوار خواهیم ایستاد".

معاون نخست رییس جمهور افغانستان همچنان نگاشته است که حکومت این کشور برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی و خیزش های مردمی از تمامی امکانات استفاده خواهد کرد.

امر الله صالح در صفحهٔ فیسبوک‌اش نگاشته است: "تحت هیچ شرایطی – زیر هیچ عنوانی – در برابر هیچ امتیازی – بخاطر هیچ مصلحتی سلطه طالب را بالای مردم افغانستان نمی پذیرم و به هیچ معامله ای که طالب شرایط آنرا دیکته و تحمیل کند تن در نمیدهم. به هیچ معامله ای که اسمش صلح و ماهیت اش تسلیمی باشد تن در نمیدهم."

این در حالی است که گزارش‌های از پیشرفت‌های طالبان در شهرهای متعدد، به شمول هرات، بادغیس، غور، لشکرگاه و قندهار نشر شده است.

اما وزارت داخلهٔ افغانستان سقوط کامل این شهرها را رد کرده و گفته است که گروه طالبان در برخی جاها پیشرفت‌هایی داشته اند و در حال حاضر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با آنان درگیر اند.

با آنهم، ویدیوهایی از محمد اسماعیل خان، قوماندان جهادی و وزیر پیشین حکومت افغانستان نشر شده که در آن از تسلیم شدن‌اش به طالبان صحبت شده است. گروه طالبان گفته اند که آقای اسماعیل خان و سایر مقامات این ولایت با این گروه پیوسته اند.

اما مقامات دولتی در این مورد معلومات ارایه نکرده اند.

غلام حبیب هاشمی، عضو شورای ولایتی هرات به صدای امریکا گفت که نمایندگان طالبان به رهبری ملاحیدر و کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات به قول اردوی ۲۰۷ ظفر رفته و در نشستی تفاهم بر این شده که مقام های محلی و امنیتی در قول اردو به طالبان تسلیم شوند.

این در حالی است که امریکا، چین، پاکستان، قطر، تاجیکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، بریتانیا، ترکیه، ناروی، آلمان، اتحادیهٔ اروپا و ملل متحد در نشستی در دوحه بر پایان خشونت‌ها در افغانستان تاکید کرده و از طرفین خواستند تا بر راه حل سیاسی از طریق مذاکرات توافق کنند.

این کشور‌ها هشدار داند که از حکومتی در افغانستان حمایت نخواهند و آنرا به رسمیت نخواهند شناخت که با استفاده از زور ایجاد شده باشد.

XS
SM
MD
LG