لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت افغانستان قاچاق تجهیزات طبی به پاکستان را رد کرد


وزارت صحت افغانستان گزارش‌های مبنی بر قاچاق تجهیزات طبی را از این کشور به پاکستان رد کرده و آن را بی‌بنیاد خواند.

روز گذشته خبرگزاری پژواک گزارش داد که ۳۲ پایه دستگاه تنفس مصنوعی که جامعۀ جهانی به افغانستان کمک کرده بود، به پاکستان قاچاق شده است.

شفیق‌الله شهیم، معین مالی و اداری وزارت صحت روز سه شنبه ۲۳ جون (سوم سرطان) به خبرنگاران گفت که این موضوع را به گونۀ جدی در مرکز و ولایات تعقیب کرده است و حقیقت ندارد.

آقای شهیم افزود: "ما این موضوع را به شدت رد می‌کنیم، این اشتباه است و ذهنیت عامه را مغشوش می‌کند. نشر چنین گزارش‌ها پیامد منفی دارد و ذهنیت مردم را به سیستم صحی افغانستان بی‌باور می‌سازد."

به گفته معین مالی و اداری صحت افغانستان در حال حاضر ۲۶۲ دستگاه تنفسی مصنوعی در مرکز و ولایات موجود است و تلاش‌ها جریان دارد تا دستگاه‌ها به ۹۰۰ افزایش یابند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز گزارش خبرگزاری پژواک را رد کرده و در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که در مرکز و ولایات حتی یک دستگاه طبی مفقود نشده است.

آقای صالح از شهروندان این کشور خواسته است که به گزارش‌های بی‌اساس باور نکنند.

وزارت صحت عامه در بخش کمک‌ها می‌گوید که تا حال ۱۵ میلیون دالر را جامعه جهانی در مبارزه علیه کروناویروس کمک کرده که ۱۲.۷ میلیون آن مصرف شده و ۲.۲ میلیون آن در سطح مرکز و ولایات باقی مانده است.

این در حالی است که بر اساس آمار این وزارت از مجموع ۲۹ هزار و ۴۸۱ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، ۶۱۸ تن جان باخته و ۹۲۶۰ بیمار دوباره بهبود یافته اند.

XS
SM
MD
LG