لینک های دسترسی

Breaking News

داکتران بریتانیایی دوای ارزان را برای درمان کووید۱۹ پیدا کردند


پژوهشگران در بریتانیا می‌گویند که بربنیاد تحقیق آنان، داروی دکسامیتازون "Dexamethasone" برای کاهش مرگ و میر ناشی از کروناویروس موثر بوده است.

این پژوهش نشان می‌دهد که دکسامیتازون برای نجات آن شمار از مبتلایان کروناویروس موثر بوده که به کمک اکسیجن مصنوعی تنفس می‌کرده اند.

این دوا برای ۲۱۰۴ نفر تجویز شده و وضعیت آنان با ۴۳۲۱ تن که تحت درمان عادی بودند، مقایسه شده است.

پس از گذشت ۲۸ روز، مشخص شد که استفاده از دکسامیتازون، سبب ۳۸ درصد کاهش در مرگ آن عده از مبتلایان کروناویروس شده که به کمک دستگاه تنفس می‌کردند و سبب ۲۰ درصد کاهش در مرگ افرادی شده که به اکسیجن اضافی نیاز داشته اند.

نتیجۀ این تحقیق روز سه شنبه ۱۶ جون (۲۷ جوزا) اعلام شد.

پیتر هوربی، یکی از مسوولان این پژوهش در پوهنتون اکسفورد با نشر یک اعلامیه‌ای گفت که نتیجه تحقیق، امید بخش است.

آقای هوربی افزود: "دیکسامیتازون ارزان و در دواخانه‌ها قابل دسترس است، در سطح جهان می‌توانند برای نجات بیماران از آن استفاده کنند."

داکتران می‌گویند که اگر در روزهای نخست شیوع کروناویرس در بریتانیا، این دارو برای مریضان تجویز می‌شد، جان هزاران نفر نجات می‌یافت.

نتیجۀ این پژوهش در حالی نشر شده که در بسیاری از کشورها، تلاش برای ساخت واکسین ضد کروناویروس جریان دارد.

ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و شماری از کشورهای دیگر در حال آزمایش این واکسین‌ها اند.

کروناویروس برای نخستین بار در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح چهار شنبه ۱۷ جون (۲۸ جوزا) این ویروس در سراسر جهان جان ۴۴۳ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته و بیش هشت میلیون و ۱۷۶ هزار نفر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG