لینک های دسترسی

Breaking News

سعودی و ترکیه با درج پاکستان در 'فهرست خاکستری' مخالفت کردند


آرشیف: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، راحیل شریف، جنرال بازنشستۀ پاکستان که حال فرماندهی ائتلاف کشور های اسلامی بر ضد دهشت افگنی را به عهده دارد که عربستان سعودی آن را رهبری می کند

پس از ترکیه و چین، حال عربستان سعودی نیز به کشور هایی پیوست که مخالف درج پاکستان در فهرست کشور های تمویل کنندۀ گروه های دهشت افگنی استند.

اقدام عربستان سعودی چند روز پس از آن صورت گرفت که مقامات اسلام آباد اعلام کردند که آنان بیش از ۱۰۰۰ نیروی نظامی خود را به سعودی اعزام کنند.

ایالات متحده و برخی از متحدین اروپایی آن از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان تلاش دارند تا پاکستان در زمرۀ کشورهایی قرار گیرد که گروه های تندرو و دهشت افگن را تمویل کرده و در قسمت جلوگیری از تطهیر پول، اقدامات لازم را انجام نداده است.

مقامات امریکایی به شمول دونالد ترمپ، رئیس جمهوری این کشور می گویند که پاکستان از یک سو همواره به گروه های تندرو پناهگاه امن فراهم کرده و سوی دیگر اقدامات لازم را برای جلوگیری از تطهیر پول انجام نداده است.

این اولین بار نیست که حکومت پاکستان تحت بررسی موشکافانۀنیروی کاری عملیات مالی یا FATFقرار گرفته است. این کشور بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نیز تحت نظر FATFقرار داشت.

نیروی کاری عملیات مالی یا FATF، ٣٧ عضو دارد که شامل کشور های حوزۀ خلیج به شمول عربستان سعودی می شود. ماموریت اصلی FATF، مبارزه بر ضد تطهیر پول است که گروه های دهشت افگنی از طریق آن تمویل مالی می شود.

قطع کمک های مالی ایالات متحده برای پاکستان یکی از فشار هایی بوده است که واشنگتن بر اسلام آباد وضع کرده است. حکومت ایالات متحده در ماه جنوری ۲۰۱۶، کمک های امنیتی را که ارزش آن به دو میلیارد دالر می رسد، تا زمانی برای پاکستان به تعویق انداخت که اسلام آباد اقدامات لازم را در قسمت مبارزه به ضد گروه های دهشت افگنی روی دست بگیرد.

مقامات امریکایی همچنین پاکستان را به حمایت از گروه های تندرو متهم کرده است که از آنان به حیث جنگ نیابتی در افغانستان کار می گیرد، ادعایی که از سوی اسلام آباد رد شده است؛ مقامات پاکستانی گفته اند که "هیچ پناهگاه امن برای گروه های تندرو" در قلمرو آن کشور وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG