لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان سعودی برای نخستین بار در مسابقه دختر شایسته جهان اشتراک می‌کند


رومی القحطانی، به نمایندگی ازعربستان سعودی در مسابقات دختر شایسته جهان اشتراک می‌کند.
رومی القحطانی، به نمایندگی ازعربستان سعودی در مسابقات دختر شایسته جهان اشتراک می‌کند.

عربستان سعودی امسال برای نخستین بار در مسابقات دختر شایسته جهان یا "میس یونیورس" رقابت خواهد کرد. رومی القحطانی، مدل ۲۷ ساله سعودی قرار است عربستان را در این مسابقات نمایندگی کند.

القحطانی متولد شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، است و به عنوان مدل و اینفلوینسر‌‌ (فردی که بر دیگران نفوذ دارد) در شبکه‌های اجتماعی فعال است. بر اساس گزارش‌ها، او پیش از این در مسابقات دختر شایسته عربستان سعودی، دختر شایسته شرق میانه، دختر شایسته صلح جهان عرب نیز اشتراک کرده است.

خانم القحطانی حالا کشورش را در یکی از شناخته‌شده‌ترین مسابقات زیبایی بین‌المللی که از سال ۱۹۵۲ میلادی تا حالا ادامه دارد،‌ نمایندگی می‌کند.

القحطانی پس از لوجین یعقوب، مدل بحرینی که در سال ۲۰۲۳ در مسابقات دختر شایسته جهان اشتراک کرده بود، دومین اشتراک کننده در این رویداد جهانی در این منطقه به شمار می‌رود

او این خبر را با یک میلیون دنبال‌کننده خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشته است: "افتخار دارم در رقابت دختر شایسته جهان ۲۰۲۴ شرکت می‌کنم."

عربستان سعودی در سال‌های اخیر، با برنامه‌های اصلاحی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، شاهد اصلاحات گسترده درفعالیت و آزادی‌های زنان در اجتماع بوده است.

عربستان سعودی در تازه‌ترین تحولات برای از بین بردن شکاف جنسیتی در سال‌های اخیر، آزادی‌های بیشتری برای زنان در بخش‌های متفاوت قایل شده است. حق رانندگی، حضور در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات، سفر زنان بالاتر از سن ۲۱ بدون ''محرم شرعی''، شرکت در فعالیت‌های ورزشی از جمله فوتبال، حضور در کنسرت‌ها، اجازه اتاق کرایه کردن در هوتل‌ها بدون داشتن محرم از جمله این اصلاحات می‌باشند.

در راستای تغییرات و اصلاحات، سال گذشته ریانه برناوی، نخسین زن فضانورد سعودی برای ماموریت فضایی به تیم بین المللی فضایی پیوست.

علاوه بر آن،‌ تغییرات چشمگیری در انتصاب زنان در پست‌های رسمی و مهم داشته است.ساره السید در پست معین وزرات خارجه عربستان سعودی، هیفا بنت عبدالرحمان الجدیع به حیث سفیرعربستان در اتحادیه اروپا و نسرین الشبل به عنوان سفیر عربستان در فنلند به کار گماشته شدند.

عربستان سعودی در سال‌های اخیر در بخش‌های تفریحی و سرگرمی نیز تغییرات چشمگیری داشته است و زنان موفق شدند تا در رقابت‌های آواز خوانی اشتراک کنند. در سال ۱۴۰۱ خورشیدی در نخستین فصل رقابت آوازخوانی "سعودی آیدل"، همس فکری، آواز خوان زن عربستانی موفق به کسب مقام نخست شد.

شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، درنهم عقرب سال ۱۳۹۸ برای نخستین بار میزبان دو کشتی گیر زن بود. لیسی اوینز و نتالیا، دو کشتی گیر مشهور بین المللی روز پنجشنبه (۳۱ اکتوبر – ۹ عقرب) در ورزشگاه ملک فهد مسابقه دادند.

مسابقات دختر شایسته جهان یا "میس یونیورس" سال ۲۰۲۴، هفتاد و سومین دوره این رقابت‌ها است که در مکسیکو برگزار خواهد شد.

تفاوت اصلی‌ این رقابت‌ها با مسابقات "میس ورلد" یا ملکه زیبایی جهان این است که بخش رقابت در لباس شنا را ندارد.

همچنین یک بخش لباس سنتی دارد که شرکت‌کنندگان می‌توانند لباس‌های ملی خود را در آن به نمایش بگذارند.

القحطانی در بخشی ازرقابت‌هایی که اشتراک می‌کند، لباس‌های سنتی عربستان سعودی را نیزبه نمایش می گذارد.

بخشی از این گزارش از سرویس ایران صدای امریکا گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG