لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به ارزش ۶۵۰ میلیون دالر راکت هوا به هوا به عربستان می‌فروشد 


وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که وزارت خارجهٔ این کشور نخستین قرارداد فروش تسلیحات به عربستان سعودی را تحت ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، منظور کرد.

در آغاز این قرارداد، ایالات متحده ۲۸۰ فیر راکت هوا به هوا را که ارزش آن به ۶۵۰ میلیون دالر می‌رسد به عربستان می‌فروشد.

عربستان سعودی یکی از مهمترین شرکای ایالات متحده در شرق میانه است، اما قانونگذاران امریکایی بر ریاض به خاطر دخالت آن در جنگ یمن انتقاد دارند؛ جنگی که بد ترین فاجعهٔ بشری را جهان را سبب شده است.

قانونگذاران امریکایی فروش تسلیحات به عربستان را رد کرده اند؛ مگر این که اطمینان حاصل شود که از تسلیحات امریکایی برای کشتن غیرنظامیان استفاده نخواهد شد.

وزارت دفاع ایالات متحده در مورد فروش تسلیحات به روز پنجشنبه چهارم نومبر (۱۳ عقرب) به کانگرس خبر داد. اگر کانگرس این معامله را تصویب کند، این نخستین قرار داد فروش تسلیحات به عربستان پس از آن خواهد بود که ادارهٔ جوبایدن پالیسی فروش تسلیحات دفاعی به ریاض را ایجاد کرده بود.

یک سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفت که فروش این راکت ها در حالی صورت می‌گیرد که عربستان در جریان سال گذشته، مورد حملات فرامرزی قرار گرفت و این کشور در مقابل حملات شورشیان حوثی که از پشتیبانی ایران برخوردار اند، از خود دفاع خواهد کرد.

این راکت‌ها را شرکت تکنالوژی‌های ریتیون می‌سازد.

در کنار این راکت‌ها، عربستان سعودی ۵۹۶ دستگاه پرتاب راکت و ملحقات آن، به شمول پرزه‌جات و حمایت تخنیکی و انجنیری امریکا را به دست خواهد آورد.

با آنهم، تا حال واضح نشده است که آیا مذاکرات در این خصوص پایان یافته و یا هم مقامات دو کشور این قرارداد را امضا کرده اند.

XS
SM
MD
LG