لینک های دسترسی

Breaking News

دانش: حکومت آماده است زندانیان طالبان را در 'چوکات قانون' رها کند


سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که برای آغاز گفتگوهای "بین‌الافغانی" به اعتمادسازی میان دولت و گروه طالبان نیاز است.

آقای دانش ایجاد اعتماد را شرط اول موفقیت مذاکرات صلح دانست و گفت که "حکومت در چوکات قانون اساسی افغانستان آمادگی کامل برای رهایی زندانیان طالبان دارد."

آقای دانش که روز جمعه ۸ نومبر (۱۷ عقرب) در مراسم دوازدهمین سالروز کشته شدن سید مصطفی کاظمی و شمار دیگر از نمایندگان سابق پارلمان افغانستان که در انفجاری در بغلان کشته شدند، صحبت می‌کرد گفت: "کاهش خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت و گروه طالبان کلید اساسی اعتمادسازی است."

آقای دانش همچنان افزود که صلحی بدون مالکیت افغان‌ها، صلح یک جانبه و غیرعملی است.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از احزاب سیاسی و نهادهای مدنی خواست که برای تامین صلح در محوریت دولت جمع‌ شوند.

او افزود: "برای مدیریت صلح هیچ نیازی به طرح های مانند اداره موقت و امسال آن نیست. ما مذاکرات صلح را باید در چوکات نظام سیاسی و قانون اساسی رهبری و مدیریت کنیم. زمزمه‎های حکومت موقت و یا مانند آن ما را به بی‌راهه و به یک بحران دیگر سوق می دهد."

معاون دوم ریاست جمهوری همچنین از کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان خواست که مطابق قانون، نتایج انتخابات ریاست جمهوری را هر چه زودتر اعلام کنند تا حکومت جدید بتواند برای رهبری و مدیریت روند صلح دست به کار شود.

XS
SM
MD
LG