لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله، طرح صلح اشرف غنی را 'غیرواقع‌بینانه' خواند


عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان، طرح هفت ماده‌ای اشرف غنی، رییس جمهور این کشور در مورد صلح را مردود دانسته و مواد آن را "غیرواقع‌بینانه" خوانده است.

آقای غنی ماه گذشته از جزییات طرح خود برای مصالحه با طالبان پرده برداشت. ایجاد آتش‌بس یک ماهه قبل از آغاز هرگونه مذاکرات مستقیم با طالبان، از نکات اصلی این طرح است.

آقای عبدالله اما روز سه شنبه (۵ نوامبر – ۱۴ عقرب) در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه، اهمیت و جدیت این طرح را زیر سوال برد.

آقای عبدالله گفت: "صادقانه بگویم، هیچ کسی این طرح را به عنوان یک برنامه، جدی نگرفته است... این (طرح) بیشتر از هر چیزی، فهرستی از آرزوها است. هیچ کسی این طرح را جدی نمی‌گیرد – نه مردم افغانستان و نه هیچ کس دیگری."

پیش از این، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان انتقاد آقای عبدالله از طرح صلح اشرف غنی را "داوری ضعیف سیاسی" خوانده بود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در تازه ترین مورد روز چهارشنبه ۶ نومبر (۱۵ عقرب) در واکنش‌ به این اظهارات آقای عبدالله در صفحه تویترش گفته است که این طرح بر اساس اجماع ملی و کوشش‌های آقای غنی در مدت ۵ سال گذشته شکل گرفته است.

صدیق صدیقی افزوده است که "طرح هفت ماده‌ای صلح محمد اشرف غنی دارای هفت نقطه واضح و روشن برای تامین صلح در افغانستان است".

با این حال، آنچه که به نظر می‌رسد آقایان عبدالله و غنی در مورد طرح مصالحه با طالبان اتفاق نظر دارند، پیشبرد گفتگوهای صلح با رهبری و مدیریت حکومت افغانستان است.

آقای عبدالله به خبرگزاری فرانسه گفته است که بدون در نظر داشت اینکه چه کسی در انتخابات برنده می‌شود، لازم است حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح نقش مرکزی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG