لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تماس کودکان با صفحات هوشمند؛ چرا باید نگران بود؟


کودکان زیر سن دو سال در مقایسه با دو دهه پیش، وقت بیشتری را صرف تماشای تلویزیون و صفحات کمپیوتری هوشمند چون مبایل، آیپد و تابلیت می‌کنند.

یافته‌های پژوهش تازه که در ژورنال انجمن طبی امریکا نشر شده، نشان داده است که در سال ۱۹۹۷ کودکان زیر سن دو سال به گونۀ اوسط یک و نیم ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کردند، اما در عصر حاضر این گروه سنی روزانه به گونۀ اوسط بیش از سه ساعت را صرف تماشای تلویزیون یا صفحات هوشمند دیگر می‌کنند.

با توجه به این نکته که مغز کودکان در نخستین سال‌های حیات رشد سریع و قابل ملاحظه دارد، دانشمندان نگران اند که افزون بر تماس با این صفحات که می‌تواند بالای رشد و فعالیت های مغز کودکان اثر منفی برجا بگذارد، محتوایی را که آنان تماشا می‌کنند نیز می‌تواند مایۀ نگرانی باشد.

تحقیقات تازه نشان داده است که تماس زیاد کودکان با تلویزیون و صفحات هوشمند امکان دارد سبب تاخیر رشد مغز آنان شده و مهارت‌های شناختی، آموزش زبان، معاشرت اجتماعی و عواطف آنان را متاثر کند.

یافته‌های این پژوهش همچنان نشان داده است که چاقی و مشکلات خواب کودکان تا حد زیاد، از تماس بیش از حد و دوامدار آنان با تلویزیون و دیگر صفحات هوشمند ناشی می‌شود.

دانشمندان در یک مطالعۀ دیگر پی بردند که سرگرمی دوامدار و بیش از حد کودکان و نوجوانان با فیسبوک، انستاگرام، سنپ چت و دیگر صفحات اجتماعی منجر به مشکلات خواب و بروز برخی اعراض افسردگی در آنان خواهد شد.

اکادمی طب کودکان امریکا در سال ۲۰۱۶ سفارش کرد: کودکان زیر سن ۱۸ ماه اصلاً نباید با تلویزیون و صفحات هوشمند سر و کار داشته باشند، کودکان ۱۸ تا ۲۴ ماه برای مدت کوتاه آن هم به انتخاب والدین شان ویدیوهای با کیفیت و محتوای عالی را تماشا کنند و کودکان بین دو تا پنج سال فقط یک ساعت در روز ویدیوهایی با محتوا و کیفیت عالی را تماشا کنند.

XS
SM
MD
LG