لینک های دسترسی

Breaking News

چگونه از حساسیت فصلی باید جلوگیری کرد؟


بیشتر حساسیت‌های فصلی در بهار و زمانیکه گل‌ها و شگوفه‌ها گرده افشانی می‌کنند، تبارز می‌کند.
بیشتر حساسیت‌های فصلی در بهار و زمانیکه گل‌ها و شگوفه‌ها گرده افشانی می‌کنند، تبارز می‌کند.

حساسیت فصلی یکی از انواع شایع حساسیت‌ها است که بر اساس آمار نهادهای صحی امریکا حدود هشت درصد امریکایی‌ها از آن رنج می‌برند.

اعراض و علایم حساسیت فصلی ممکن متوسط با هم بسیار شدید باشد که معمول‌ترین آن عطسه، بندش بینی، ریزش آب از بینی و چشم، خارش چشم، گلو، گوش و اجواف صورت و افزایش افرازات قسمت بالایی و عقب بینی می‌باشد.

برخی‌ها در جریان حساسیت فصلی اعراضی چون سردردی، کوتاهی یا تنگی نفس، تب و سرفه را نیز تجربه می‌کنند که این وضعیت برای کسانیکه بیماری مزمن نفس‌تنگی دارند بیشتر مشکل آفرین بوده و سبب حملات نفس‌تنگی می‌شود.

این نوع حساسیت که به آن تب گیاهی نیز گفته می‌شود، زمانی بروز می‌کند که سیستم معافیتی بدن در مقابل مواد حساسیت‌زا مانند گرده نبات و گیاه واکنش بیش از حد نشان بدهد.

سیستم معافیتی بدن این گرده‌ها را که اکثر اوقات بی‌ضرر است، خطرناک پنداشته و مقدار زیاد هستامین و دیگر مواد کیمیایی را وارد دوران خون می‌کند که در واقع همین مواد کیمیایی تولید شده در بدن انسان سبب بروز اعراض و علایم حساسیتی می‌شود.

حساسیت ممکن در هر چهار فصل سال تبارز کند، اما بیشتر در فصل بهار که شگوفه‌ها و گل‌ها گرده تولید می‌کنند و سپس در تابستان که فصل باروری گیاهان و پاییز که فصل خشکیدن نباتات است، معمول است.

زمستان از رهگذر حساسیت‌های ناشی از گردهٔ گیاهان فصل آرام است، اما هوای سرد در زمستان و نیز گرد و خاک داخل منزل به دلیل مسدود بودن کلکین‌ها و دروازه‌ها در فصل سرما، در نزد شمار زیاد افراد، به ویژه کسانیکه در سایر فصل‌ها حساسیت دارند، سبب حساسیت‌های فصلی می‌شود.

تشخیص حساسیت فصلی بسیار ساده است، چون هر سال در یک فصل یا زمان مشخص به وقوع می‌پیوندد.

هرچند این حساسیت‌ها درمان قطعی ندارد، بهترین روش این است که باید موادی که سبب ایجاد و تشدید حساسیت می‌شود، شناسایی و از آن دوری جسته شود. همچنین دواهای ضد هستامین در کاهش اعراض کمک زیاد می‌کند. شستن منظم بینی با آب نمکین نیز برای کاهش اعراض حساسیت کمک می‌کند.

افزون بر این، شستن رخت خواب با ‌آب گرم کم از کم هفتهٔ یکبار، جاروب کردن منظم منزل و استفاده از تنظیم کنندهٔ رطوبت هوا در منزل به ویژه اتاق خواب از معروض شدن با انواع مشخص مواد حساسیت‌زا جلوگیری می‌کند.

اگر حساسیت در فصل بهار شدید باشد، مسدود نگه‌داشتن کلکین‌های منزل در فصل گرده افشانی گیاهان، کمتر بیرون رفتن از منزل و در صورت ضرورت پوشیدن ماسک می‌تواند تماس با مواد حساسیت‌زا را بکاهد. کسانیکه عادت به دود کردن سگرت دارند، باید در زمانیکه حساسیت شدید دارند از دود کردن پرهیز کنند، زیرا سبب تشدید اعراض می‌شود.

برخی تجارب نشان داده است که خوردن عسل که در محل بود و باش فرد مبتلا به حساسیت تولید و گردآوری شده باشد، نیز در کاهش حساسیت کمک می‌کند، اما برای تایید علمی این نکته به مطالعات گستردهٔ علمی نیاز است.

گروه

XS
SM
MD
LG