لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ در معامله با طالبان فریب خورده است - سناتور امریکایی


کریس مورفی، سناتور دموکرات امریکایی در مورد توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان ابراز تردید کرده و گفته است که رییس جمهور دونالد ترمپ فریب طالبان را خورده است.

سناتور مورفی در صفحۀ تویترش نگاشته است: "امروز در مورد توافق با طالبان، یک جلسۀ محرمانه داشتم. من از حامیان مذاکره با طالبان بوده ام. اما هر چه بیشتر معلومات حاصل می‌کنم، نگرانی ام بیشتر می‌شود که ترمپ فریب خورده است".

توافقنامۀ صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ٢٩ فبروری (دهم حوت) در دوحه، پایتخت قطر از سوی نمایندگان دو طرف امضا شد.

تضمین‌‌های ضد دهشت افگنی از سوی طالبان و قطع روابط آن گروه با سازمان‌های دهشت افگن به شمول القاعده و داعش، اعلام جدول زمانی خروج قوای خارجی از افغانستان، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس دایمی و سرتاسری از شرایط اساسی این توافقنامه است.

اما آقای مورفی با اشاره به بخش‌های امنیتی این سند، ضمانت‌های امنیتی طالبان را مبهم خوانده و اضافه کرده که مشخص نیست که چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که طالبان واقعاً گروه‌های تروریستی را ترك میکنند.

این سناتور امریکایی همچنان افزوده است که خروج قوای امریکایی از افغانستان، پیش از نایل شدن به توافق میان حکومت افغانستان و طالبان، می‌تواند حکومت افغانستان را در مضیقه قرار دهد.

کریس مورفی این اظهارات را در حالی ابراز داشته که نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، روز دوشنبه نهم مارچ از آغاز روند خروج قوای امریکایی از افغانستان خبر دادند.

سناتور کریس مورفی، تنش های ناشی از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را "فاجعۀ جدید" خوانده و گفته است که شتابزدگی مذاکره کنندگان امریکایی برای نایل شدن به یک توافق، توجه را از "بحران انتخابات افغانستان" منحرف ساخته است.

نگرانی این سناتور امریکایی از کشمکش انتخاباتی افغانستان در حالی ابراز می‌شود که یک روز پیشتر محمد اشرف غنی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برندۀ انتخابات اعلام شده بود، تحلیف ریاست جمهوری را بجا آورد.

همزمان با تحلیف آقای غنی، عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی وی که نتایج انتخابات را تقلب آمیز خوانده بود، در مراسم جداگانه مراسم تحلیف را به صفت "رییس جمهور دولت همه‌شمول" افغانستان انجام داد.

XS
SM
MD
LG