لینک های دسترسی

Breaking News

خروج قوای امریکایی از افغانستان آغاز شد


نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان گفته‌اند که روند کاهش حضور قوای امریکایی در افغانستان آغاز شده است.

سونی لیگیت، سخنگوی نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان گفته است که بر اساس اعلامیۀ مشترک ایالات متحده-جمهوری اسلامی افغانستان و توافقنامۀ ایالات متحده-طالبان "خروج وابسته به شرایط" قوای امریکایی از افغانستان آغاز شده و در در جریان ۱۳۵ روز شمار نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

هم اکنون کم و بیش ۱۲۰۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است که ماموریت مشاورت و آموزش قوای افغان و عملیات ضد دهشت افگنی را در افغانستان به پیش می‌برند.

با اینحال، آقای لیگیت در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه نهم مارچ (۱۹ حوت)نشر شد، گفته است که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان "وابسته به شرایط" است. او نگفته است که تا کنون چه تعداد نظامی امریکایی افغانستان را ترک کرده اند.

بر اساس توافقنامۀ امریکا-طالبان، روند خروج نظامیان امریکایی پس از امضای این توافقنامه آغاز شده و در جریان ۱۳۵ روز شمار نظامیان امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته و متناسباً قوای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت ۱۴ ماه پس از امضای این توافقنامه تمام قوای خارجی از افغانستان بیرون شوند.

آقای لیلگیت همچنین گفته است: "قوای امریکایی مستقر در افغانستان همه امکانات نظامی و صلاحیت‌ها برای انجام اهداف مان – به شمول انجام عملیات ضد تروریزم بر ضد القاعده و شاخۀ خراسان داعش و فراهم آوری حمایت به قوای امنیتی و دفاعی افغان- را حفظ می‌کنند."

به گفتۀ سخنگوی نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، نظامیان امریکایی آنچه را در مورد حضور قوا دستور داده شده است، عملی کرده و در عین حال تمام ظرفیت‌های ضروری را حفظ می‌کنند.

خروج کامل قوای خارجی از افغانستان یکی از شرایط اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان بود که به تاریخ ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) میان نمایندگان دو جانب در قطر امضا شد.

با اینحال، مقام‌های امریکایی به شمول وزیر دفاع و لوی درستیز این کشور گفته اند که خروج قوای امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط بوده و در صورتیکه طالبان به تعهدات شان عمل نکنند، توافقنامۀ موجود میان امریکا و آن گروه لغو خواهد شد.

روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان درست در روزی اعلان شده است که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله همزمان مراسم تحلیف ریاست جمهوری را انجام داده اند.

XS
SM
MD
LG