لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع افغانستان گزارش سیگار را اشتباه خواند


وزارت دفاع ملی افغانستان گزارش سرمفتش ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) را در مورد مشخص نبودن گروپ خون شماری از سربازان افغان رد کرد.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به صدای امریکا گفت هر فردی که وارد صفوف نیروهای امنیتی می‌شود، پس از آنکه گروپ خون وی مشخص و بایومتریک شد، به مراکز تعلیمی فرستاده می‌شوند.

اما جنرال وزیری افزود که شماری از سربازان گروپ خون شان را نمی‌دانند.

جنرال وزیری گفت "تا اول حمل سال ۱۳۹۵ سربازانی که گروپ خون شان گرفته نشده بود، آنها را در شفاخانه‌های ساحوی و کلنیک‌های ساحوی گروپ خون شان را گرفتند و معلوم کردند و بعد از آن تمام سربازانی که به خدمت مقدس عسکری می‌آیند گروپ خون شان گرفته می‎‌شود و درج کارت می‌شود. بعضی سربازان این را نمی‌دانند اصلأ، از پیش شان که پرسان می‌شود که گروپ خون‌ ات معلوم شده یا نه، آنها این را نمی‌دانند، فکر می‌کنند که گرفته نشده".

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در ادامه از سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار خواست تا قبل از نشر نمودن گزارش‌های مشابه در مورد نیروهای افغان، گزارش را با مقام‌های این وزارت شریک سازد.

به گفته وزارت دفاع افغانستان، تکمیل معاینات تعین گروپ خون، آزمایش اعتیاد به مواد مخدر و زردی در مراکز صحی نهادهای تعلیمی اردو انجام می‌شود و در صورت تکمیل نبودن این معاینات برای افراد تازه وارد، کارت هویت توزیع نمی‌گردد.

در مورد گروپ خون تان چی می‌دانید؟
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

گزارش سیگار

دفتر سر مفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) می گوید که برخی سربازان افغان در اثر انتقال گروپ نادرست خون جان داده اند.

سیگار در تازه ترین گزارش خود که روز پنجشنبه (دوم حمل) نشر شد گفته است گروپ خون شماری از سربازان اردوی ملی افغانستان یا اصلاً تا کنون تعیین نشده و یا هم تعیین گروپ خون این سربازان دقیق و درست نبوده است.

بر بنیاد گزارش سیگار، این امر سبب شده تا سربازان که در میدان نبرد زخمی می شوند و به خون نیاز می داشته باشند، در اثر ترزیق گروپ نادرست خون جان دهند.

سیگار گفته است شمار دقیق سربازان افغان که تا کنون در نتیجه انتقال گروپ نادرست خون جان داده اند، معلوم نمی باشد.

بر بنیاد گزارش سیگار، وزارت دفاع افغانستان در ماه جنوری ۲۰۱۷ روند آزمایش و تعیین گروپ خون تازه واردان اردوی ملی این کشور را متوقف ساخت.

این تصمیم وزارت دفاع افغانستان سبب شد تا نزد ۱۵۴۰۰ سرباز که از جنوری تا جولای سال ۲۰۱۷ به اردوی ملی پیوستند، آزمایش خون انجام نشود.

انجام آزمایش خون به خاطر تشخیص امراض ساری نزد سربازان و تعیین گروپ خون آنان یک امر "بسیار جدی" برای ادامه فعالیت های اردوی ملی افغانستان پنداشته می شود اما سیگار گزارش داده است که تا کنون کم از کم ۹ در صد از سربازان اردوی ملی افغانستان تعیین گروپ خون نشده اند.

در این گزارش آمده از آنجایکه قوماندانی عمومی جلب و جذب اردوی ملی افغانستان وسایل و تجهیزات لازم برای نمونه گیری خون سربازان تازه وارد را نداشت، به تازه واردان اردو دستور داده می شد تا خون شان را نزد داکتر محل شان آزمایش کنند.

سیگار دریافته است که به تازه واردان اردوی ملی نه تنها پول این آزمایش پرداخت نشده بلکه در برخی موارد داکتران بدون نمونه گیری و انجام آزمایش خون و یا حتی بدون اجرای معاینه، فورمه طبی تازه واردان را تکمیل و تصدیق کرده اند.

شمار سربازان زخمی افغان که در اثر انتقال گروپ نادرست خون جان باخته اند، تا کنون معلوم نمی باشد.
شمار سربازان زخمی افغان که در اثر انتقال گروپ نادرست خون جان باخته اند، تا کنون معلوم نمی باشد.

سیگار سیستم نگهداری معلومات طبی و گروپ خون سربازان اردوی ملی افغانستان را "نادرست و غیر قابل اطمینان" خوانده چون به گفته این نهاد، تعداد زیاد سربازان که در این سیستم ثبت اند، دارای یک گروپ خون می باشند.

سیگار به نقل از یک مقام قوای هوایی ایالات متحده نگاشته است که عدم نمونه گیری و اجرای آزمایش های خون نزد سربازان اردوی ملی به خاطر تشخیص امراض ساری سبب شده تا این سربازان چندین بار در برابر یک مرض واکسین شوند و در نتیجه "منابع محدود واکسین ها" برای اردوی ملی "ضایع" گردد.

سیگار از قوماندانی مشترک انتقال امنیت در افغانستان که مسؤولیت آموزش و تجهیز نیرو های امنیتی و دفاعی افغان را بر عهده دارد خواسته تا اردوی ملی افغانستان را در بخش انجام و تایید نتایج آزمایش خون سربازان افغان یاری رساند.

به گفته سیگار، ایجاد یک سیستم "معتبر و قابل دسترس" که با استفاده از آن عدم موجودیت امراض ساری در خون سربازان افغان تایید و انتقال خون به سربازان زخمی انجام شود، یک "بخش مهم" رسیدگی به امور صحی این سربازان و ادامه فعالیت های اردوی ملی افغانستان پنداشته می شود.

وزارت دفاع افغانستان تا کنون در مورد این گزارش سیگار واکنش نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG