لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان جهانی صحت: افغانستان و پاکستان به محو پولیو نزدیک شده اند


سازمان جهانی صحت گفته است که افغانستان و پاکستان با کاهش واقعات جدید فلج کودکان به محو ویروس پولیو نزدیک شده اند.

پاکستان در سال روان میلادی فقط یک واقعه و افغانستان در هفت ماه گذشته پنج واقعهٔ این بیماری را گزارش داده است.

حامد جعفری، رییس بخش محو پولیو برای شرق مدیترانه در سازمان جهانی صحت گفت: "پاکستان و افغانستان هیچ‌گاهی به این اندازه به هدف محو ویروس وحشی پولیو نزدیک نشده بودند."

جعفری گفت که هر دو کشور همسایه که تنها میزبانان ویروس پولیو در جهان اند، باید یکجا به هدف برسند. او گفت: "حمایت کامل سیاسی، اداری و امنیتی باید وجود داشته باشد تا ما سرانجام قادر به محو پولیو از جهان شویم."

براساس معلومات مقام‌های صحی، ویروس پولیو در افغانستان تنها در دو ولایت ننگرهار و کنر که هر دو با پاکستان هم مرز اند، در گردش است. تمام پنج واقعهٔ پولیو در سال روان در ولایت ننگرهار تثبیت شده است.

طالبان پیش از آنکه دوباره بر افغانستان مسلط شوند،‌ بر کارمندان تطبیق واکسین پولیو حمله کرده و نیز مانع تطبیق خانه به خانهٔ کمپاین‌های پولیو می‌شدند. اما این گروه در دو سال گذشته در زمینهٔ تطبیق سرتاسری واکسین پولیو همکاری کرده است.

جعفری گفت که در کمپاین‌های اخیر واکسین پولیو در افغانستان، میلیون‌ها کودک واکسین شدند که شماری از آنان برای چهار سال پیهم واکسین دریافت نکرده بودند.

او افزود که برنامه معافیت کتلوی در افغانستان،‌ شمار مراکز آزمایش ویروس پولیو را افزایش داده است که منجر به تشخیص و پاسخگویی به موقع شده است.

این مقام سازمان جهانی صحت گفت: "کیفیت کمپاین‌های واکسین پولیو [در افغانستان] از اواخر ۲۰۲۲ به اینسو به گونهٔ قابل ملاحظه بهبود یافته است و اگر این وضعیت حفظ شود،‌ گردش موضعی ویروس در منطقه در ماه‌های آینده متوقف خواهد شد."

جعفری گفت که هماهنگی مرزی میان افغانستان و پاکستان در جریان سال ۲۰۲۳ مهم است تا جلو گسترش ویروس پولیو در دو سوی مرز گرفته شود.

با آنکه واقعات مثبت پولیو در پاکستان به شدت کاهش یافته است، گردش این ویروس در آن کشور به کلی متوقف نشده است. جعفری از تلاش‌ها برای محو پولیو در پاکستان تمجید کرد و گفت که تداوم این وضعیت پاکستان را به کشور عاری از پولیو مبدل می‌کند.

قرار است پاکستان روز سه شنبه کمپاین جدید تطبیق واکسین پولیو را با شرکت ۶۵ هزار کارمند راه اندازی کند که در آن به نزدیک به هشت میلیون کودک زیر سن پنج سال، واکسین تطبیق خواهد شد. از سال‌های ۱۹۹۰ به اینسو بیشتر از ۲۰ هزار کودک در پاکستان در اثر ابتلا به پولیو، فلج شده اند.

افغانستان و پاکستان چندین بار به هدف محو کامل ویروس پولیو نزدیک شده اند، اما تبلیغات نادرست در مورد واکسین و نیز خشونت و شورشگری مداوم در این دو کشور، سبب عقب‌گرد در زمینهٔ‌ رسیدن به این هدف شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG