لینک های دسترسی

Breaking News

یازدهمین دور مسابقات سالانهٔ اسکی در بامیان برگزار شد


ski Bamiyan

یازدهمین دور رقابت‌های سالانهٔ اسکی با حضور صد اسکی‌باز افغان و سه اسکی باز خارجی در بامیان برگزار شد.

این رقابت‌های اسکی همه ساله به منظور ترویج ورزش‌های زمستانی و رساندن پیام صلح و دوستی افغان‌ها به کشورهای جهان در مرکز شهر بامیان برگزار می‌شود.

مقام‌های نخست تا سوم این رقابت‌های اسکی را در میان اسکی‌بازان حرفه‌ای، به ترتیب محمد، علی‌آقا و مجتبی از آن خود کردند.

برگزار کنندگان این رقابت‌ها می‌گویند که امسال به علت شیوع کروناویروس و گسترش ناامنی در افغانستان، اسکی‌بازان خارجی کمتر اشتراک کرده ‌اند.

سجاد حسینی، معاون فنی و مسلکی اسکی کلپ بامیان و یکی برگزارکنندهٔ این مسابقات می‌گوید:" امسال برف در بامیان خیلی کم داشتیم و مشکلات ناشی از شیوع کروناویروس هم بر کشورهای اروپایی و حضور اسکی‌بازان خارجی تاثیر گذاشته است."

رقابت‌های اسکی امسال، زیر نام "افغان اسکی چلینج" در چهار بخش دختران، اسکی چوبی، ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای برگزار شد.

محمد که مقام اول را در بخش مردان کسب کرد به صدای امریکا گفت:" مدت سه سال می‌شود که اسکی می‌کنم و دراین مسابقه خوشبختانه توانستم مقام‌اول را بگیرم اما کمبود وسایل اسکی از مشکلات عمدهٔ ما است."

نزیره که مقام اول در بخش اسکی زنان را به خود اختصاص داده می‌گوید:" پیامم به مردم وحدت و همدلی و همدیگر پذیری است. دوم از مسوولین می‌خواهم که یک کمی روی این ورزش توجه کنند چون بسیاری کشورها از ورزش شناخته می‌شوند."

کمبود وسایل اسکی و نبود لفت از چالش‌های است که اسکی‌بازان افغان همواره مسوولان را به بی‌توجهی متهم کرده مورد انتقاد قرار داده اند.

برگزار کنندگان مسابقات سالانهٔ اسکی در بامیان می‌گویند که گسترش نا امنی در افغانستان و شیوع کروناویروس در جهان مسابقات امسال اسکی را متاثر کرده است.

به گفتهٔ آنان امسال سه اسکی‌باز خارجی از کشورهای سلوانیا و اترش دراین رقابت‌ها حضور داشتند درحالی‌که در سال‌های گذشته دست‌کم ۱۰ تا ۱۵ اسکی‌باز خارجی از کشورهای مختلف دنیا دراین‌رقابت‌ها حضور می‌یافتند.

هِلمیت پیچلر، اسکی‌باز ۷۱ سالهٔ اتریشی که دراین رقابت‌ها حضور داشت می‌گوید:" من برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۱ بامیان را دیدم و به این‌جا سفر کردم و مردم افغانستان یک احساس عالی به من می‌دهند. بیشتر مردم افغانستان صمیمی استند و نکتهٔ برجسته این است که دراین مسابقه توانستم سهم بگیرم."

بامیان، از ولایت‌های نسبتاً امن در مرکز افغانستان به حساب می‌آید که با داشتن تپه‌های برفگیر در دامنه سلسله کوه‌های بابا، برای بازی‌های زمستانی، به‌ویژه اسکی مناسب خوانده شده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG