لینک های دسترسی

Breaking News

از خدمت در صف پولیس تا هم‌نشینی با معتادان؛ روایت زندگی یک معتاد


ظاهر، یک تن از باشندگان ولسوالی جرم ولایت بدخشان پس از آنکه چند سال پیش از صفوف پولیس افغانستان اخراج شد، به استعمال مواد مخدر رو آورده است.

او با یادآوری اینکه قبلاً در شهر کابل و شمار دیگری از شهرهای افغانستان به عنوان سرباز پولیس ایفای وظیفه کرده و زندگی اش خوب بوده است، به صدای امریکا گفت:"پس از اینکه زخمی و از صف نیروهای پولیس اخراج شدم، با دوستان ناباب آشنا شده و سرانجام معتاد شدم."

او که ۲۸ سال سن دارد اکنون در شهر فیض‌آباد بدخشان با جمع‌آوری آهن‌ پاره و فروش آن تلاش می‌کند تا پول خرید مواد مخدر مورد نیاز خود را تامین کند.

ظاهر به صدای امریکا گفت که برای تدوای به شفاخانهٔ درمان معتادان در شهر فیض آباد مراجعه کرده است، اما به گفتۀ وی به دلیل نبود بودجه و امکانات درمانی، چند روز بعد مسوولان او را از شفاخانه بیرون کردند.

او از مسوولان تقاضا دارد تا زمینۀ درمان معتادان مواد مخدر را فراهم ساخته و به خاطر جلوگیری از معتاد شدن دوبارۀ آنان زمینۀ کار را برایشان فراهم کند.

اعتیاد در بدخشان به چالش بزرگ مبدل شده است و بر اساس آمار مسوولان محلی بین ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار باشنده این ولایت به مواد مخدر معتاداند که ۲۵ درصد آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG