لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان مذاکرات صلح را به بن‌بست کشیده اند - دانش


معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که مذاکرات صلح میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در یک حالت نسبی بن‌بست قرار گرفته است.

سرور دانش، روز جمعه ۱۲ فبروری (۲۴ دلو) در نشستی در کابل طالبان را عامل این بن‌بست خواند: "مذاکرات دوحه در یک حالت نسبی بن‌بست قرار گرفته و نمایندگان هیات طالبان مصروف سفرهای سیاسی استند و حتا پیش‌ شرط‌های نوی را برای آغاز گفتگو مطرح کرده اند که به هیچ صورت به نفع پروسه صلح در افغانستان نیست."

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان همچنان گفت که طالبان از آغاز گفتگوهای صلح تا اکنون، هیچ‌گاهی از خود "صداقت و جدیت" نشان نداده، در حالی که حکومت افغانستان گام‌های "شجاعانه و بزرگ" را برای هموار سازی این روند برداشته است.

او همچنان گفت: "از طرف حکومت افغانستان به هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان تاکید صورت گرفته که باید حضور شان را در دوحه حفظ کنند و هر لحظه و ثانیه آمادگی برای ادامۀ مذاکرات داشته باشند."

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان دیروز گفت که امیدوار است توقف مذاکرات دوحه یک "بن‌بست" موقتی باشد.

اما آقای عبدالله افزود که در حال حاضر تماس‌ها میان هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان وجود دارد: "خلاصه گپ همین است که طالبان موقفی گرفته اند که بسیار سرسختانه است، متاسفانه و کمک نمی‌کند به پیشرفت کار."

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنان افزود که ایالات متحده موافقتنامۀ دوحه را بررسی می‌کند تا مشخص شود که جوانب به چه میزان تعهدات خود را عملی کرده اند.

بر اساس این توافقنامه که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در شهر دوحۀ قطر امضا شد، طالبان به کاهش خشونت، قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن به شمول القاعده و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان تعهد کرده است.

اما مقام‌های افغان می‌گویند که طالبان به هیچ یک از تعهدات شان عمل نکرده اند.

XS
SM
MD
LG