لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: موقف سرسختانۀ طالبان به پیشبرد روند صلح کمک نمی‌کند


رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید که موقف طالبان در قبال صلح این کشور سرسختانه است.

عبدالله عبدالله، روز پنجشنبه در نشست ایجاد کمیسیون احزاب این شورا ابراز امیدواری کرد که توقف مذاکرات دوحه یک "بن‌بست" موقتی باشد.

اما آقای عبدالله گفت که در حال حاضر تماس‌ها میان هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان وجود دارد: "خلاصه گپ همین است که طالبان موقفی گرفته اند که بسیار سرسختانه است، متاسفانه و کمک نمی‌کند به پیشرفت کار."

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنان افزود که ایالات متحده موافقتنامۀ دوحه را بررسی می‌کند تا مشخص شود که جوانب به چه میزان تعهدات خود را عملی کرده اند.

بر اساس این توافقنامه که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در شهر دوحۀ قطر امضا شد، طالبان به کاهش خشونت، قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن به شمول القاعده و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان تعهد کرده است. اما مقام‌های افغان می‌گویند که طالبان به هیچ یک از تعهدات شان عمل نکرده اند.

مقام‌های امریکایی نیز ضمن تقبیح خشونت فزاینده در افغانستان گفته اند که گروه طالبان روابط شان را با القاعده قطع نکرده اند.

همچنان آقای عبدالله گفت که هفتۀ آینده، در نشست وزیران دفاع ناتو در مورد دوام حضور این پیمان در افغانستان و یا خروج شان از این کشور تصمیم گرفته خواهد شد.

او تاکید کرد که در مقطع زمانی کنونی، در مورد روند صلح بیشتر از این اطلاعاتی وجود ندارد، اما به احزاب سیاسی تعهد کرد که آنان را از جریان و پیشرفت مذاکرات – اگر آغاز شود – مطلع خواهد کرد.

از سویی هم به باور رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، احزاب سیاسی در روند مذاکرات صلح نقش اساسی دارند و دیدگاه‌های شان از طریق کمیسیون احزاب این شورا به میز مذاکره خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG