لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار ابرقدرت ها راجع به جنگ سوریه، بی نتیجه پایان یافت


یک جنگجوی سپاه آزاد سوریه پس از تصرف موضع داعشیان در شهر جرابلس

مقامات ایالات متحدۀ امریکا و روسیه، بار دیگر در یافتن راهی برای پایان دادن جنگ پنج سالۀ سوریه ناکام ماندند.

جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده و سرگی لاوروف همتای روس او، نتوانستند که به هدف دسترسی بیشتر امدادرسانان بشری به مناطق تحت محاصره، روی توقف جنگ در سوریه به موافقه برسند.

از سوی دیگر، بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده میگوید که ملاقات اش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روی چگونگی پایان دادن به جنگ سوریه، "مثمر" بوده اما با در نظرداشت عدم اعتماد میان جوانب، این مذاکرات دشوار به نظر میرسد.

در همین حال، رسانه های وابسته به حکومت سوریه گزارش داده اند که نیرو های طرفدار بشارالاسد، امروز عملیات گسترده ای را در شهر حلب آغاز کرده اند.

بر اساس این گزارشها، نیرو های وفادار به حکومت سوریه، ساحاتی را که ماه گذشته از دست داده بودند، دوباره تصرف نموده و محلات تحت کنترول شورشیان را نیز به محاصره کشانیده اند.

اردوی سوریه یک ویدیو به نشر رسانید که نشان دهندۀ جنگ در حلب است. در این ویدیو، جنگجویانی که ادعا میشود شورشیان اند، در حال فرار دیده میشوند. محتویات این ویدیو از سوی کدام منبع مستقل، تأیید نشده است.

در صورتی که ادعای نظامیان سوری حقیقت داشته باشد، این گونه برگشت و پیشروی آنان، ضربۀ بزرگی به گروه های شورشی محسوب میگردد.

ادعا و تقاضای ترکیه

ترکیه اعلام داشته که ساحات مرزی در شمال سوریه را از وجود جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش، پاک ساخته است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، که امروز با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و دیروز با بارک اوباما رئیس جمهور امریکا دیدار داشت، میگوید او از رهبران جهان خواسته که یک ساحۀ مصئون را در سوریه اعلام بدارند تا سوری های فراری از جنگ، در عوض مهاجرت، به آنجا پناه ببرند.

رئیس جمهور ترکیه در یک گردهمایی رهبران در حاشیۀ نشست گروه بیست اقتصاد برتر جهان گفت که او در مذاکرات با رؤسای جمهور ایالات متحده و روسیه مشخصاً خواستار تعیین ساحۀ منع پرواز در شمال سوریه شده است.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان میگوید کلید آتش بس در سوریه، به دست پوتین است
انگلا مرکل صدراعظم آلمان میگوید کلید آتش بس در سوریه، به دست پوتین است

انفجارات متعدد در سوریه

در یک سلسله انفجار ها در نقاط مختلف سوریه، حد اقل ۴۳ نفر کشته شده اند. بر اساس گزارش سانا، یا آژانس خبری رسمی سوریه، دو انفجار امروز صبح در دروازۀ شهر ساحلی طرطوس رخ داد که کم از کم، ۳۰ تن در آن کشته شدند.

شهر طرطوس، که یک مرکز حامیان بشار الأسد شمرده میشود، میزبان یک پایگاه نیرو های دریایی روسیه است.

سانا همچنان گزارش میدهد که در شهر حمص، حومۀ شهر دمشق، و در شهر شمالشرقی حسکه نیز انفجاراتی صورت گرفته است.

در همین حال دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، شمار تلفات ناشی از این همه انفجار ها را، حد اقل چهل و هفت نفر بیان میکند.

عجالتاً مسئولیت این انفجار ها را کسی یا گروهی ادعا نکرده است.

XS
SM
MD
LG