لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان در سالروز تهاجم نظامی امریکا بر افغانستان: جهان نباید سد 'صلح و ثبات' در افغانستان شود


حکومت طالبان در بیست و یکمین سالروز مداخلهٔ نظامی ناتو به رهبری امریکا بر افغانستان، بار دیگر تاکید کرده است که افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و از سایر کشورها خواسته است که نباید در برابر امنیت و ثبات در این کشور موانع ایجاد کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، روز جمعه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) با نشر اعلامیه‌ای به مناسبت ۲۱مین سالروز حملۀ ایالات متحدۀ امریکا و متحدانش بر افغانستان گفته است که آنان اجازۀ نخواهند داد تا از خاک این کشور علیه دیگر کشورها استفاده صورت گیرد.

آقای مجاهد افزوده است: "[امارت اسلامی] باالمقابل از سایر کشورها نیز می‌خواهد که موقف خصمانه در برابر افغانستان نداشته باشند و در برابر امنیت، ثبات و پیشرفت اقتصادی ما موانع ایجاد نکنند."

پس از حملات دهشت‌افگنی در سال ۲۰۰۱ در ایالات متحده، ایتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا بر افغانستان حمله کرد و پس از سقوط حکومت طالبان، نظام استوار به اصول دموکراسی را در آن کشور ایجاد کرد که برای ۲۰ سال دوام یافت.

طالبان در توافقنامۀ دوحه با امریکا متعهد شدند که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، آنچه به گفتۀ کارشناسان پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در کابل برعکس آن را ثابت ساخت.

بریالی نصرتی، تحلیلگر افغان، به صدای امریکا گفت که طالبان در بیشتر از یک سال گذشته، بر خلاف تعهدات خود عمل کرده اند.

آقای نصرتی افزود: "حضور ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در منطقه وزیر اکبرخان کابل یکی از موارد نقض توافقنامه است. تمام دنیا به شمول ما افغان‌ها می‌دانیم که در زیر حاکمیت آنان، تمامی تروریستان کشورهای مختلف از جمله تروریستان اوزبیکستان، تاجیکستان و چین همه در افغانستان استند."

این تحلیلگر افغان همچنان گفت که در چندین دهۀ گذشته، پاکستان پناهگاه اصلی برای گروه‌های تروریستی بود، اما با مسلط شدن طالبان بر افغانستان بسیاری از این گروه‌ها به این کشور پناه برده و به فعالیت‌های تخریبی شان ادامه داده اند.

جو بایدن، ریيس جمهور ایالات متحده،‌ به تاریخ اول اگست ۲۰۲۲ اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبری شبکهٔ القاعده،‌ در اثر حملهٔ طیارهٔ بی‌سرنشین امریکا در منطقهٔ شیرپور کابل کشته شد.

رییس جمهور بایدن در روزی که خبر کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ القاعده، را اعلام کرد، با اطمینان کامل گفت که کشورش هرگز اجازه نخواهد داد که افغانستان "به پناهگاه امن دهشت افگنان" مبدل شود.

وزارت دفاع ایالات متحده نیز در نخستین سالگرد خروج آخرین نظامی این کشور از افغانستان گفت که مبارزه با دهشت‌افگنی در این کشور پایان نیافته و از این پس بر نابودی ریشه‌های تروریزم تمرکز صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG