لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت: طالبان به تطبیق کمپاین پولیو توافق نسبی کرده اند


وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در نتیجۀ توافق با گروه طالبان، ۸۰۰ هزار کودک تحت پوشش کمپاین واکسین پولیو قرار خواهند گرفت.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان در حاشیۀ یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که قبلاً به دلیل مخالفت طالبان، یک میلیون کودک از واکسین پولیو باز مانده بودند.

به گفتۀ آقای فیروز، وزارت صحت تلاش کرد تا طالبان را قانع بسازد که مانع تطبیق واکسین پولیو بر کودکان نشوند.

آقای فیروز گفت "توافق طوری بود که استراتیژی خانه به خانه ما را نپذیرفتند، ما استراتیژی مسجد به مسجد و استراتیژی سایت به سایت را پیش گرفته ایم، در این قسمت موافقه کردند، همین موافقه سبب شد که به ۸۰۰ هزار کودک رسیدگی شود".

وزیر صحت گفت که هنوز هم ۲۰۰ هزار کودک افغان از واکسین باز مانده اند.

آقای فیروز گفت که طالبان به دلیل اینکه مبادا موقعیت شان "جی.پی.اِس" شود، با تطبیق خانه به خانۀ واکسین پولیو مخالفت کرده اند. همچنان به گفتۀ وی شایعاتی مبنی بر کاهش نسل، مانع تطبیق واکسین پولیو شده بود.

با اینحال به گفتۀ وزیر صحت افغانستان، سکتور صحت ملکی است و هیچ ربطی به موضوعات نظامی ندارد و همچنان واکسین پولیو نه تنها سبب کاهش نسل نمی‌شود؛ بلکه جلو مبتلاشدن نسل آینده افغانستان را به پولیو می‌گیرد.

وزارت صحت افغانستان، دو روز قبل، نخستین کمپاین فرعی واکسین پولیو را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرد که این دور کمپاین، ۱۷۹ ولسوالی در ۱۷ ولایت تحت پوشش قرار می‌گیرد و حدود ۵.۴ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل پولیو واکسین خواهند شد.

XS
SM
MD
LG