لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: تغییرات اقلیمی امسال دو میلیارد دالر به افغانستان زیان وارد کرده است


همزمان با برگزاری ۲۷همین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در مصر، وزارت خارجۀ حکومت طالبان می‌گوید با آنکه افغانستان هیچ سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته، اما این کشور بیشترین زیان را از این ناحیه دیده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت روز دوشنبه هفتم نومبر (۱۶ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت که تغییرات اقلیمی بیشتر از دو میلیارد دالر در سال جاری به افغانستان زیان وارد کرده است.

بلخی افزوده است: "از آنجایی که اثرات تغییر اقلیم مرزهای سیاسی را نمی‌شناسد، لذا راه‌ های حل‌ آن نیز باید مستقل از ملاحظات سیاسی باشد و کشورهایی مانند افغانستان که هیچ‌گونه سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته اند، اما با تاثیرات منفی آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نباید نادیده گرفته شوند."

این در حالی است که روز گذشته رامز الاکبروف،‌ معاون هماهنگ‌کننده امور کمک‌های بشری ملل متحد در افغانستان گفت که مردم این کشور بر پرتگاه تغییرات اقلیمی ویرانگر ایستاده اند و حکومت فعلی در افغانستان تهدیدهای ناشی از آن را باید جدی بگیرد.

آقای الاکبروف که در کنفرانس تغییرات اقلیمی ۲۰۲۲ سازمان ملل متحد در مصر صحبت می‌کرد، افزود که افغانستان در حال حاضر مستعد آفات طبیعی مکرر است که سبب تلفات و خسارات جانی، معیشت، خانه‌ها و زیرساخت‌ها می‌شود.

به گفتۀ این مقام ملل متحد در افغانستان، تهدیدات موجود توام با وابستگی افغان‌ها به معیشت زراعتی، اکوسیستم شکنند، تخریب حاد محیط زیست، توسعه ضعیف اجتماعی-اقتصادی و تاثیر بیش از چهار دهه جنگ، پایه و اساس آسیب‌پذیری شدید اقلیمی را در این کشور ایجاد کرده است.

زلزلۀ نستباً شدید در بدخشان

ادارۀ زمین شناسی ایالات متحده گفته است که زلزلهٔ که شدت آن به حساب ریکتر به ۵.۴ می‌رسید بخش‌های از شمال‌شرق افغانستان را در اوایل صبح دوشنبه هفتم نومبر (۱۶ عقرب) به وقت محل تکان داد.

مرکز این زلزله در عمق ۱۰۳ کیلومتری در ولسوالی جرم بدخشان بوده است. گفته می‌شود که این زلزله بخش‌های تاجیکستان را نیز تکان داده است.

مقام‌های محلی طالبان در بدخشان نیز از وقوع زلزله خبر داده و گفته اند که تاکنون از تلفات برخواسته از آن معلوماتی دقیق در دسترس نیست.

این در حالی است که زلزلۀ قوی به تاریخ ۲۲ جون در ولایات پکتیکا و خوست سبب مرگ ۱۰۳۶ نفر و زخمی شدن دوهزار و ۹۴۹ نفر دیگر شده بود.

XS
SM
MD
LG