لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر بریتانیا در کابل؛ طالبان ما را در عملیات تخلیه همکاری می‌کند


سفیر بریتانیا در افغانستان می‌گوید که بریتانیا با طالبان در کابل در "سطح تکتیکی و عملی" برای تخلیه شهروندان این کشور و افغانان واجد شرایط کار می‌کند .

لوری بریستو، روز چهارشنبه ۱۸ اگست (۲۷ اسد) در یک پیام ویدیویی به خبرنگاران گفت: "جالب است که طالبان حمایت از این عملیات را انتخاب کرده اند."

آقای لوری گفت: "ارزیابی من این است که آنان اینرا به نفع خود می‌دانند تا این روند [تخلیه] به گونه منظم و و واضح اتفاق بیافتد. و بدیهی است که این به نفع ما نیز است… بنابراین ما در جایی که ‘در سطح تکتیکی و عملی’ نیاز داریم با آنها کار می‌کنیم. "

سفیر بریتانیا در افغانستان می‌گوید که عملیات تخلیه در ظرف چند روز به پایان خواهد رسید.

آقای لوری گفت که دیروز حدود ۷۰۰ نفر را از افغانستان بیرون کرده اند و افزود: "ما تلاش می‌کنیم که روند [تخلیه] را در چند روز آینده سرعت ببخشیم… ما سعی می‌کنیم هر چه زودتر همه کسانی را که باید به جای مصوون انتقال دهیم از [افغانستان] بیرون کنیم. "

در همین حال سخنگوی بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا گفته است که قصد دارند روز ۱۰۰۰ نفر را از افغانستان بیرون کنند.

این در حالیست که رییس پارلمان اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۸ اگست (۲۷ اسد) گفت که اتحادیه اروپا مسوولیت پذیرش پناهجویان افغان را دارد و نمی تواند افرادی را که برای این اتحادیه در افغانستان کار می‌کردند، "در معرض انتقام جویی" قرار دهند.

دیوید ساسولی گفت پناهجویانی که از افغانستان وارد اروپا می شوند، باید مساویانه بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم شوند.

آقای ساسولی که از لیتوانیا بازدید می‌کرد به خبرنگاران گفت: "ما باید از کسانی که با ما کار و همکاری کرده اند حافظت کنیم، نمی توانیم اجازه دهیم آنان با انتقامجویی روبرو شوند."

یک مقام امنیتی غربی روز چهارشنبه به رویترز گفت که بیش از ۲۲۰۰ دپلومات و دیگر غیرنظامیان با پروازهای نظامی از افغانستان خارج شده اند. اما این مقام واضح نساخت که چه تعداد افغان‌ها در میان کسانی که این کشور را ترک کرده اند، وجود دارد.

XS
SM
MD
LG