لینک های دسترسی

Breaking News

دو روز پس از خروج قوای امریکایی طالبان بر پایگاه بگرام حمله کردند


مقام‌های امنیتی ولایت پروان می‌گویند که حملۀ طالبان بر پایگاه نظامی بگرام را دفع کرده و در این درگیری‌ به جنگجویان این گروه تلفات وارد شده است.

عبدالرووف ارزگانی، قوماندان امنیه این ولایت روز یکشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) به صدای امریکا گفت که این جنگجویان طالبان دیشب از بخش‌های ولسوالی کوه صافی بر این پایگاه حمله کردند و این درگیری چندین ساعت ادامه داشت.

آقای ارزگانی افزود که این جنگجویان طالبان تا منطقۀ "ژاله" از مربوطات ولسوالی بگرام و در ۱۲ کیلومتری این پایگاه رسیده بودند.

او افزود که این حملات طالبان را نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی مهار کردند و تا کنون شمار دقیق تلفات وارده شده به آن گروه معلوم نیست.

آقای ارزگانی افزود: "طالبان در این وقت‌ها فعال‌تر شده اند...[آنان] نه تنها بر بیز بگرام در مجموع در هرجای که تاسیسات دولتی باشد، به شمول شفاخانه و کلینیک‌ها از حمله بالای آن [دریغ نمی‌ورزند]."

قوماندان امنیۀ ولایت پروان تاکید کرد که تمام آمادگی‌ها برای تامین امنیت میدان هوایی بگرام روی دست گرفته شده و طالبان ناکام خواهند شد.

دو روز پیش نیروهای امریکایی و ناتو از این پایگاه بزرگ نظامی بیرون شده و مسوولیت آن را به حکومت افغانستان سپردند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که پس از این نیروهای اردوی ملی از این پایگاه در راستای "مبارزه با تروریزم، دفاع از جان و مال مردم و فراهم‌سازی امنیت به مردم" استفاده خواهند کرد.

گروه طالبان تا اکنون در بارۀ حمله بر میدان هوایی بگرام ابراز نظر نکرده اند.

این در حالی است که ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان از فعال‌شدن دوبارۀ سیستم رادار و مخابرۀ میدان هوایی بگرام خبر داده است.

این اداره گفته است که از این دو سیستم برای راهنمایی پروازها در این میدان و میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی استفاده می‌شود.

سیستم رادار و مخابره میدان هوایی بگرام پیش از بیرون‌شدن قوایی امریکایی از بگرام غیرفعال شده بود.

XS
SM
MD
LG