لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات زنان در کابل؛ طالبان مانع شدند


ده‌ها تن از زنان در کابل صبح روز سه‌شنبه ۲۸ دسمبر (هفتم جدی) دست به تظاهرات زده و گفتند که طالبان به "کشتار مردم" در بخش‌های این کشور ادامه داده اند.

این زنان معترض تلاش داشتند به نزدیکی ساختمان وزارت امر باالمعروف و نهی از المنکر طالبان بروند، اما با ممانعت افراد طالبان مواجه شده و آنان برای متفرق کردن معترضان فیرهای هوایی کردند.

هدا خموش، یکی از معترضان به صدای امریکا گفت که افراد طالبان با معترضان از خشونت کار گرفته و برخی از زنان معترض را زخمی کرده اند.

با وجود ممانعت طالبان، زنان معترض در کابل با شعار‌های "عدالت - عدالت، خسته‌ایم از جنایت" "انسانیت، انسانیت - دست بکشید از جهالت"به تظاهرات خود ادامه داده و آنان خشونت‌های افراد طالبان در بخش‌هایی این کشور را محکوم کرده اند.

این زنان معترض با خوانش قطعنامه‌ای گفته اند: "طالبان از زمان گرفتن قدرت تا اکنون در تمام نقاط کشور، به ویژه در مناطق شمالی و مرکزی دست به خشونت‌ها و جنایات خونین زده اند که به هیچ قاعده اسلامی، اخلاقی و حقوق بشری سازگاری نداشته اند."
آنان همچنین گفته اند که تا زمانیکه طالبان جلو "کشتار مردم" توسط افراد شان را نگیرند، آنان به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش داده است که طالبان مانع پوشش خبری این تظاهرات شده و شماری از خبرنگاران را برای مدت کوتاه بازداشت کرده و تصاویر تظاهرات را از کمره‌های شماری از عکاسان پاک کردند.

زنان معترض همچنان در اعتراض به مقررات جدید طالبان مبنی بر وضع محدودیت بر سیر و سفر زنان شعار سرداده گفتند "حقوق زنان حقوق بشر است، ما از حق خود دفاع می‌کنیم."

زنان معترض در کابل به حمایت از تظاهرات اخیر در ولایت پنجشیر نیز شعارهایی را سر دادند.

پس از کشته‌شدن یک جوان توسط طالبان در ولسوالی عنابۀ ولایت پنجشیر، دو روز پیش، ده‌‌ها نفر در این ولایت علیه طالبان تظاهرات کرده و شعارهای "مرگ بر طالبان،" "مرگ بر مزدوران پاکستان" و "زنده باد احمد مسعود" سر دادند.

تظاهرات مردم پنجشیر برای دومین روز در این ولایت ادامه داشت و آنان گفته اند که پس از این در برابر "جنایات طالبان" در این ولایت خاموش نخواهند بود.

طالبان پس از حاکمیت بر افغانستان عفو عمومی اعلام کرده و اخیراً ملا یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان در یک پیام صوتی گفت که فرمان عفو رهبر طالبان عمومی است و به گفتۀ وی "هیچ کسی حق ندارد که این تعهد را زیر پا کرده و بر خلاف این فرمان انتقام شخصی خود را بگیرد."

اما لیلا بسام، یکی از معترضان به خبرنگاران گفت: "عفو عمومی شان دروغ است. طالبان از زمانیکه حاکمیت را گرفتند، جنایات و قتل‌های زنجیره‌ای شان جریان دارد. این‌ها تعدادی از نظامیان پیشین را کشتند و تعداد دیگر آنان را لت و کوب و بازداشت کردند."

طالبان همواره ادعاهای "کشتار و اذیت و آزار مردم" را در بخش‌های این کشور رد کرده و گفتند که افراد شان برای عفو عمومی پابند باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG